środa, 3 kwietnia 2019

Jak zostać programistą-freelancerem? Poznaj kilka najważniejszych faktów

Ofert pracy w informatyce jest naprawdę dużo. Nie trzeba szczególnie martwić się o szanse na zatrudnienie. W dodatku zarobki, jak powszechnie wiadomo, są bardzo satysfakcjonujące, nawet w przypadku pierwszej pracy czy stażu. Co jednak, gdy ktoś jest prawdziwym wolnym strzelcem? Mając pewne doświadczenie, dobre portfolio i ukończoną odpowiednią szkołę można pomyśleć o pracy jako FREELANCER.

Kim jest freelancer?
To specjalista w danej dziedzinie, który nie pracuje na etacie, lecz samodzielnie poszukuje zleceń. Otrzymuje wynagrodzenie za każdy wykonany projekt, jednak do jego obowiązków należy czynne poszukiwanie zawodowych okazji - w tej pracy nikt nie gwarantuje stabilności, ale poczucie wolności to pewniak. To praca dla wolnych strzelców z prawdziwego zdarzenia.  Zarobki uzależnione są od tego, ile zleceń w miesiącu freelancer zdoła pozyskać i wykonać. Brak stabilności rekompensuje duża swoboda, brak sztywnych ram czasowych czy możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi!

Czy programista może pracować jako freelancer? Jak najbardziej. Zawód programisty to w głównej mierze praca samodzielna, którą nawet na etacie można bez problemu wykonywać w ramach pracy zdalnej. W zależności od projektu i specjalizacji można zdecydować się na zatrudnienie w wybranej firmie lub działać na własną rękę jako freelancer.

Jak zostać programistą - freelancerem?
Zacznij od nauki programowania w szkole policealnej Gloker na kierunku Technik informatyk. Tak, na tym kursie nauczysz się nie tylko informatyki, ale i programowania! A do tego dochodzi fakt, że nauka trwa tylko 2 lata, więc bardzo szybko można zostać cenionym specjalistą z dobrymi zarobkami. Na stronie Szkoły Gloker zobaczysz, jakie dokładnie kwalifikacje uzyskasz po 1 roku lub po 2 latach nauki. TY decydujesz, ile czasu będziesz się uczył!

Programowanie to tak naprawdę cały szereg specjalizacji.Wybierz swoją dziedzinę, w której zostaniesz mistrzem. Do przykładowych “freelancerskich” specjalizacji można zaliczyć Front End Development, Web Development czy programowanie aplikacji. Projekty związane z tworzeniem stron internetowych dają stosunkowe duże pole do popisu, jeśli chodzi o zlecenia. A kiedy dodatkowo zajmujesz się grafiką świetną opcją będzie Web Design.

Zorganizuj swoją pracę i szukaj zleceń
Musisz wymagać przede wszystkim od siebie. Osoby mniej zorganizowane czy zdemotywowane mogą odczuwać problemy związane z brakiem presji środowiska. Nad głową nie stoi szef, pracujesz wygodnie w swoim domu, obowiązki domowe rozpraszają - to wszystko może wpłynąć na efektywność Twojej pracy. Dlatego od początku należy zdawać sobie sprawę ze specyfiki tego zawodu. Świetnie, jeżeli organizację czasu i pracy masz opanowaną do perfekcji! A jeśli nie -wszystkiego da się nauczyć, dzięki praktyce i umiejętnemu planowaniu.

Kwestie formalne w pracy freelancera
Jak się rozliczać? Możesz założyć firmę i wystawiać faktury, pracować na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Warto wybrać taką opcję, by jednocześnie móc korzystać z państwowego ubezpieczenia zdrowotnego. Taka opcja nie istnieje w przypadku posiadania wyłącznie umowy o dzieło.

Podpisując umowę dbaj o to, by zawrzeć w niej dokładną specyfikację projektu. W ten sposób uniknąć można wielu nieprzyjemnych sytuacji, wynikających z nieporozumienia między współpracującymi stronami.

Zadbaj o swoje środowisko pracy i sprzęt. Dobry sprzęt i przyjazna przestrzeń zapewnią dobrą efektywność pracy. Warto dbać o swoje otoczenie. Liczy się tylko sprawny laptop czy szybki internet, ale również wygodne biurko czy właściwe oświetlenie.

Jak zabezpieczyć się przed brakiem zleceń? Póki nie osiągniesz wprawy w pozyskiwaniu zleceń, rozważ zostanie freelancerem “na pół etatu”. W początkowym okresie możesz zatrudnić się u pracodawcy w niepełnym wymiarze godzin, a w drugiej części dnia zajmować się pozyskanymi dla siebie projektami.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza