poniedziałek, 9 marca 2020

COVID-19 - FAKTY I MITY

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie równie szybko, co fakty i mity na jego temat. Co musisz o nim wiedzieć? Czy rzeczywiście stanowi tak poważne zagrożenie? Poniżej przedstawiamy Wam podstawowe informacje na temat wirusa, choroby COVID-19 oraz tego, jakie środki ostrożności warto wdrożyć w życie. 


Czym jest koronawirus? 
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 powoduje chorobę zwaną COVID-19. Jej objawy przypominają przeziębienie - są to przede wszystkim kaszel, zmęczenie, gorączka, duszności, ból mięśni. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych lub obciążonych chorobami przewlekłymi, których odporność jest osłabiona. Choroba ma ciężki przebieg w przypadku 15-20% osób, a śmiertelność sięga 2-3%, natomiast dane te mogą być zawyżone, ponieważ do końca nie wiadomo, ile osób jest rzeczywiście zakażonych (szczególnie w przypadku bardzo lekkiego przebiegu choroby). Objawy zaczynają pojawiać się do 14 dni od zakażenia. 

Jak uchronić się przed koronawirusem? 

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. W celu zapobiegania zakażeniu należy stosować środki ostrożności, takie jak w przypadku pozostałych chorób przenoszonych drogą kropelkową, na przykład grypy. Co należy robić? 
- często myj ręce wodą z mydłem przez 20-30 sekund; 
- w przypadku braku dostępu do wody i mydła używaj żeli/płynów odkażających;
- jeśli masz objawy przeziębienia, stosuj maseczkę ochronną, by nie zarażać innych;
- unikaj wyjazdów do krajów zwiększonego ryzyka;
- zachowuj 1 metr odległości od rozmówcy;
- unikaj dotykania oczu, ust i nosa;
- jeśli masz kaszel lub kichasz, zasłaniaj się chusteczką higieniczną.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się instrukcja, jak prawidłowo i skutecznie myć ręce. Zobacz plakat i zastosuj wskazówki. 


W jakich krajach panuje największa zachorowalność? 
Największą ilość zachorowań odnotowano w Chinach, natomiast krajami wysokiego ryzyka są również Włochy, Singapur, Korea Południowa, Japonia, Iran, Hong Kong, Tajlandia, Tajwan. W Polsce również odnotowano przypadek zakażenia wirusem, jednak nie ma powodu do paniki. Warto po prostu dbać o higienę i stosować środki ostrożności. 

Wirus nie lubi ciepła, a u nas w związku z nowym rokiem szkolnym atmosfera jest naprawdę gorąca! Zapraszamy! 😊

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza