piątek, 26 kwietnia 2019

#GlokerInspiruje - Annie Leibovitz

Annie Leibovitz - rockandrollowa rebeliantka czy mistrzyni komercji?

 Oceńcie sami.



Ta amerykańska portrecistka słynie przede wszystkim z wysokobudżetowych, rozbudowanych planów zdjęciowych, które przygotowuje dla najważniejszych osobistości świata sztuki, muzyki, biznesu czy polityki. Jej twórczość budzi sprzeczne emocje - dla jednych to geniusz portretu, dla drugich symbol zubożenia wewnętrznej natury modela. Powodem tego jest bardzo teatralny, wręcz rozbuchany charakter sesji, któremu trudno się sprzeciwić. Bogata forma w odczuciu niektórych może przysłaniać czy nawet tłumić wewnętrzną ekspresję osoby fotografowanej. Czy rzeczywiście tak jest? Każdy musi ocenić to sam. Mimo tego, jej zdjęcia niejednokrotnie zapierają dech w piersiach. ¹

Annie urodziła się w 1949r. w stanie Connecticut. W świecie fotografii zaistniała dzięki pracom ukazującym manifestacje pokojowe przeciwko wojnie w Wietnamie. Jedna z nich trafiła na okładkę legendarnego magazynu Rolling Stone, dla którego od 1970 roku Annie pełniła role etatowego fotografa. W 1983 roku rozpoczęła współpracę z Vanity Fair, a w 1998 nawiązała kontakt z Vogue.²




Jest autorką słynnego portretu Johna Lennona i Yoko Ono z 1980 roku, który został wykonany zaledwie kilka godzin przed śmiercią muzyka. Fotografka gwiazd, która sama stała się gwiazdą. "Annie była jedną z nas" - powie Mick Jagger.³ W końcu towarzyszyła Rolling Stonesom w ich rockandrollowej trasie Tour the Americas. Jej ówczesny tryb życia mocno wiązał się z bardzo popularną wtedy kulturą rocka, co przejawiało się nie tylko w jej pracach - fotografowała w końcu ikony muzyki rockowej - ale też w życiu osobistym, które nie było pozbawione kłopotów. Artystka uległa uzależnieniu od narkotyków, z którego jednak udało jej się wydostać, by skupić się na pracy artystycznej i swoim zdrowiu.

Inne prace, które na myśl przywodzą nazwisko Leibovitz to portrety Demi Moore w ciąży czy Whoopi Goldberg w kąpieli z mleka. Kto jeszcze jej pozował? Między innymi Michael Jackson, William S. Burroughs, Meryl Streep, Andy Warhol.4 
Jakie książki i albumy pozwolą zgłębić jej twórczość? American Music, A Photographer’s Life: 1990–2005 , Annie Leibovitz at Work, Annie Leibovitz: Portraits 2005–2016.5 Dla wszystkich miłośników fotografii z pewnością interesujący okaże się również film na temat tej wyjątkowej postaci - Annie Leibovitz: Życie w obiektywie

Choć postać Annie Leibovitz wzbudza rozmaite emocje u odbiorców - od zachwytu po krytykę - jest to postać, której nie można przemilczeć. Jej nazwisko z pewnością znajduje się w kanonie fotografów, których po prostu trzeba znać. Jej styl jest w stanie zaciekawić nie tylko zawodowych fotografów, ale i osoby nie związane z branżą. Warto więc przyjrzeć się bliżej sylwetce artystki, poszerzyć swoje horyzonty, wyciągnąć z jej twórczości jak najwięcej dla siebie. 

Jeżeli fotografia jest Twoją pasją zapisz się na kurs fotografii w szkole policealnej Gloker w Krakowie. Do wyboru masz kursy: 2-letni fotografii “Fotograf” lub 2,5-letni kurs “Technik fotografii  i multimediów”. Szkoła policealna Gloker regularnie stara się o dofinansowania, po ty by wszyscy słuchacze mogli uczyć się z bardzo dużą zniżką na czesne. Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas lub zadzwoń

A Was co najbardziej urzekło w pracach Annie Leibovitz?




źródła do zdjęć: 

środa, 17 kwietnia 2019

Co wiecie o Wielkanocy? Co to jest 14 Nisan, skąd pochodzi Mazurek, kiedy powstały pierwsze pisanki i o co chodzi z tym całym sprzątaniem?



Przed nami Wielkanoc - najważniejsze święto chrześcijańskie, które dla wielu rodzin jest świetną okazją do spotkania się i wspólnego radowania. To wiosenne święto wiąże się z wieloma kolorowymi tradycjami, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Szkoła policealna Gloker przedstawia świąteczne ciekawostki!


Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?
W roku 325, podczas soboru nicejskiego, ustalono, że Wielkanoc przypada na pierwszą niedzielę, zaraz po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Dlaczego? W rzeczywistości termin ten jest odwołaniem do kalendarza hebrajskiego (który jest kalendarzem lunarno-solarnym) i do wywodzącej się z niego daty 14 nisan (Nisan to jeden z miesięcy, który w przełożeniu na nasz kalendarz odpowiada okresowi marca-kwietnia). Data ta to początek święta Paschy, potocznie zwanego “Żydowską Wielkanocą”.

Skąd pochodzi tradycja wypiekania Mazurka?
Mazurek to ciasto, którego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Uważa się to już za polską tradycję, ale tak naprawdę przepis na ten wypiek przywędrował do nas z Turcji. A czemu zawdzięcza swoją nazwę? Kiedy przepis podbijał podniebienia Polaków, szczególnym uznaniem cieszył się na Mazowszu, którego mieszkańcy zwani byli kiedyś Mazurami - stąd jego nazwa “Mazurek”. Ciasto jako forma nagrody ma osłodzić życie po 40-dniowym poście.

Pisanki i ich symbolika
Święcenie, spożywanie czy malowanie jajek to bardzo istotny element każdych świąt. Zwyczaj zdobienia skorup jaj jest tak stary, że sięga czasów sumeryjskiej Mezopotamii (ok.4000 lat p.n.e.). Ozdobione jajka symbolizowały odradzające się na wiosnę życie. Chrześcijaństwo przejęło ten zwyczaj, a jego symbolika przerodziła się w nadzieję na zmartwychwstanie Chrystusa. Pisanki mają nawet swoje muzea! Więcej o ich historii możecie dowiedzieć się na przykład w Muzeum Pisanek w Kołomyi (Ukraina) lub w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu w Polsce.

Bazie na zdrowie!
Słyszeliście o zwyczaju połykania bazi w okresie Niedzieli Palmowej? Dawniej wierzono, że gest ten zapewnia zdrowie na przyszłość, chroniąc szczególnie przed chorobami gardła. Gałązka wierzbowa od zawsze symbolizowała obecność dobrych duchów, powodzenie, a nawet płodność.

Śmigus-Dyngus na zamążpójście
Oblana panna ma większe szanse na wyjście za mąż! Gdy ktoś jednak nie chciał zostać zmoczony mógł się “wykupić” od tego psikusa oddając komuś pisankę. Ciekawostką jest również fakt, że Śmigus i Dyngus były kiedyś dwoma różnymi świętami i dopiero z czasem połączyły się w jedno. Śmigus polegał przede wszystkim na “biciu się” gałązkami wierzby i oblewaniu wodą, co symbolizowało oczyszczenie z grzechu czy chorób. Dyngus natomiast wiązał się bardziej z odwiedzinami bliskich, a nawet nieznajomych i wzajemnym poczęstunkiem.

Oczyszczające porządki
Sprzątanie mieszkań i najbliższego otoczenia było kiedyś czymś w rodzaju duchowego oczyszczenia. Wymiatając z domu bród, pozbywano się złych mocy. Metafizyczny charakter tego poglądu obecnie sprawdza się raczej w wymiarze psychologicznym - czasami można rzeczywiście uznać, że porządkowanie otoczenia to porządkowanie na nowo swojej codzienności, zgadzacie się?;)

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Fitoterapia jako element dietetyki. Jakie zioła sprawdzą się przy alergiach?



Fitoterapia czy fitofarmakologia to inaczej ziołolecznictwo. Stosowana bywa w medycynie, dietetyce czy farmakologii. Polega na wykorzystywaniu prozdrowotnych właściwości ziół i roślin, w formie surowej lub przetworzonej, jako forma profilaktyki lub leczenia wybranych dolegliwości.

Fitoterapia definiuje działanie wybranych surowców roślinnych na organizm ludzki, bada skutki niepożądane, wyróżnia interakcje zachodzące między wybranymi składnikami. Często wykorzystywana jest w medycynie alternatywnej lub jako dodatkowa forma wsparcia w terapiach konwencjonalnych.

Ziołolecznictwo to jeden z przedmiotów na kursie Bio Dietetyka w szkole policealnej Gloker. W trakcie zajęć słuchacze zdobywają wiedzę na temat właściwości wybranych surowców roślinnych i tego, jak mogą być wykorzystane w leczeniu poszczególnych chorób czy zaburzeń. Jeżeli interesujesz się dietetyką i fitoterapią ten kurs będzie dla Ciebie świetną alternatywą. Zwłaszcza, gdy możesz skorzystać z dofinansowania i uczyć się za jedyne 50zł miesięcznie. Dowiedz się więcej o propozycjach szkoły policealnej Gloker w Krakowie.

Zioła wykazują działanie profilaktyczne i lecznicze w przypadku wielu dolegliwości, ale jak mogą pomóc w okresie wzmożonego pylenia roślin? Wiosna to czas, kiedy wielu z nas zmaga się z licznymi objawami alergicznymi, takimi jak kichanie, łzawienie oczu, duszności, zapalenie spojówek, katar, wysypka. Spowodowane jest to alergią na pyłki pochodzące od drzew i innych roślin. Każdy, kto doświadczył tych nieprzyjemnych objawów świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo są uciążliwe, szczególnie kiedy objawy nie ustają przez długi czas.

Jakie zioła pomagają przy alergiach?

Zacznijmy od tego, czym jest alergia. To niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na czynniki, zwane alergenami. W trakcie alergii organizm uznaje je za zagrożenie i uruchamia mechanizmy obronne. Ważne, by zioła stosowane w przypadku alergii zawierały w sobie kwercetynę, która ogranicza wydzielanie histaminy. 

Histamina to mediator procesów zapalnych. Do przykładowych ziół posiadających właściwości antyalergiczne można zaliczyć krwawnik, dziurawiec, lukrecję, świetlik. Świetne działanie wykazuje również czarnuszka. Wpływa ona dobroczynnie na układ immunologiczny i jest pomocna w leczeniu reakcji alergicznych. Sprawdzi się przy katarze siennym, problemach z układem oddechowym, na przykład w astmie.1



Co jeszcze?


Rumianek - pomaga nie tylko w problemach z układem pokarmowym, ale także w przypadku alergii. Olejek eteryczny z rumianku zawiera chamazulen - substancję przeciwzapalną.
Korzeń tarczycy bajkalskiej - dzięki związkom, takim jak bajkalina i bajkaleina wpływa antyzapalnie na organizm. Zapobiega atakom astmy. Może być stosowany we właściwej formie na skórę - jest w stanie wyleczyć pokrzywkę alergiczną lub zmiany pigmentacyjne.
Świetlik lekarski - sprawdzi się w przypadku problemów alergicznych z oczami. Stosowany może być zewnętrznie w formie okładów.2



Pamiętaj, że przedstawione tu wiadomości mają charakter wyłącznie informacyjny i jeżeli zamierzasz rozpocząć kurację ziołami warto skonsultować się z alergologiem.




Jakie książki będą pomocne w zdobywaniu wiedzy o fitoterapii?

1. “Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” Senderski Mateusz Emanuel
2. “Fitoterapia i leki roślinne” pod red. Barbara Kowal-Gierczak, Eliza Lamer-
Zarawska, Jan Niedworok
3. Seria: “Zioła w medycynie” Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, Arkadiusz Ciołkowski
4. “Leksykon roślin leczniczych” Dietrich Frohne
5. “Zioła, Nowa encyklopedia” Polettini Barbara, Mancini Paola
6. “Ukryta historia ziół” Kim Hurst
7. “Zioła na odporność” Senderski Mateusz Emanuel

Zachęcamy do poszerzania wiedzy o ziołach i roślinach leczniczych, gdyż kryją w sobie duży potencjał. Więcej na ten temat dowiesz się na zajęciach z ziołolecznictwa na naszym kursie Dietetyki!


1 https://apteline.pl/alergia-astma/artykuly/fitoterapia-sposobem-na-alergie/
2 https://radioklinika.pl/alergia-a-ziołolecznictwo/


piątek, 5 kwietnia 2019

Jak po szkole otworzyć własny gabinet masażu?


Kierunek Technik Masażysta z fizjoterapią to kierunek, który mimo ścisłej specjalizacji otwiera przed Wami wiele perspektyw. Jest to kierunek medyczny, który tak jak pozostałe kursy medyczne w szkole policealnej Gloker jest całkowicie bezpłatny. Nauka trwa 2 lata i już w ciągu tak krótkiego czasu można zdobyć naprawdę cenne kwalifikacje - absolwenci uzyskują tytuł państwowy i zdobywają status Technika Masażysty.

Bezpłatna nauka masażu cieszy ogromnym zainteresowaniem wśród naszych słuchaczy oraz wszystkich zainteresowanych kursami. Jest nam z tego powodu niezmiernie miło! No tak, ale co po szkole?

Jakie perspektywy otwierają się przed absolwentami?
Specjaliści są potrzebni w wielu instytucjach zdrowia, takich jak: szpitale, sanatoria, domy opieki społecznej, gabinetach rehabilitacji oraz ośrodkach sportowych czy salonach SPA. A co, jeśli Twoim marzeniem jest otworzenie własnego gabinetu masażu? Podpowiadamy, jak najlepiej ugryźć temat! Oprócz kilku wskazówek, które chcemy przekazać Wam tutaj, warto czerpać jak najwięcej wiedzy z przedmiotu Podstawy działalności gospodarczej, który jest częścią programu nauczania na kierunku Technik Masażysta.

Jak otworzyć salon masażu?

Krok nr. 1 Sprawy formalne, przepisy prawne
Zapoznaj się z wszystkimi przepisami dotyczącymi prowadzenia gabinetu masażu. Musisz znać warunki sanepidowskie stawiane przed tego typu lokalami. Salon powinien być dostosowany do rodzaju usług - musisz zadbać o właściwe rozmieszczenie pomieszczeń, o dostęp do wody zgodny z wymogami, o wydzielenie miejsc typu łazienka, recepcja, szatnia, gabinet. Znajomość przepisów prawnych to podstawa do rozpoczęcia przedsięwzięcia.

Krok nr. 2 Wybór lokalu
Znajdź lokal, w odpowiedniej lokalizacji. Poszukując właściwego miejsca zwróć uwagę na jego potencjał - czy w okolicy pojawia się dużo ludzi, czy miasto ma charakter turystyczny, czy dojazd samochodem jest łatwy, czy jest parking, czy łatwo można dojechać tam komunikacją miejską. I jaka jest cena wynajmu.

Krok nr. 3 Finanse i dotacje
Własny gabinet masażu to spora inwestycja finansowa. Trzeba przecież wynająć i wyposażyć lokal, a następnie zadbać o wszelkie formalności, jak opłacanie składek i działania marketingowe. Jeżeli nie posiadasz własnego budżetu, który mógłbyś przeznaczyć na inwestycję w salon, warto zainteresować się dotacjami z urzędu pracy lub Unii Europejskiej. Istnieje wiele aktywnych programów dofinansowań, które oferują początkującemu przedsiębiorcy ok.25 tys. na otworzenie działalności gospodarczej. Dotacja jest bezzwrotna, ale trzeba dotrzymać warunków wskazanych w regulaminie. O szczegóły pytaj w swoim urzędzie pracy. Pamiętaj, że najpierw składasz wniosek o dotację, a dopiero później otwierasz działalność.

Krok nr. 4 Założenie działalności gospodarczej
Pierwszym stopniem rozpoczęcia wszelkich formalności, jest otwarcie własnej działalności gospodarczej. Zrobisz to bardzo prosto i szybko w urzędzie. Zanim do tego przystąpisz musisz mieć wybraną nazwę dla swojej firmy oraz numery PKD - Polskiej Klasyfikacji Działalności. Z prowadzeniem działalności wiąże się obowiązek regularnego uiszczania składek ZUS, które w Polsce są dosyć wysokie. Jeżeli jednak otwierasz działalność po raz pierwszy lub po 5 latach od zamknięcia starej firmy możesz skorzystać ze specjalnej propozycji - program “Ulga na start” pozwala na prowadzenie firmy bez składek ZUS, aż przez pół roku! Zobacz szczegóły tutaj. Zadbaj również o księgowość.

Krok nr. 5 Zakup potrzebnego sprzętu
Otrzymałeś dotację lub posiadasz własny budżet, firma oficjalnie otworzona, a lokal wybrany? Super! Teraz pora na wyposażenie salonu. Zakup potrzebny sprzęt, a następnie zadbaj o marketing miejsca. Jeżeli posiadasz już logo i materiały graficzne dla swojego salonu zamów ulotki czy wizytówki. Utwórz stronę internetową. Dowiedz się, czy istnieje możliwość nawiązania współpracy z NFZ na świadczenie bezpłatnych usług masażu leczniczego.

Krok nr. 6 Marketing
Czas na marketing. Zaplanuj kampanię reklamową. Jakie narzędzia możesz wykorzystać w tym celu? Na przykład pozycjonowanie, AdWords, facebook ads, influencer marketing, instagram i pozostałe social media. Możesz również pomyśleć o współpracy barterowej z innymi miejscami, z którymi wzajemnie wymienicie się ulotkami lub plakatami. W grę wchodzi również reklama w internecie, radiu czy pozostałych mediach. Ustal także cennik usług i zaplanuj akcje promocyjne.

Krok nr. 7 Start
Zanim oficjalnie otworzysz salon zastanów się czy potrzebujesz dodatkowych pracowników. Wiąże się z tym kilka formalności, dlatego warto skrupulatnie podejść do tematu. Kiedy wszystko będzie zapięte na ostatni guzik możesz zaprosić gości do swojego salonu. Powodzenia!

środa, 3 kwietnia 2019

Jak zostać programistą-freelancerem? Poznaj kilka najważniejszych faktów

Ofert pracy w informatyce jest naprawdę dużo. Nie trzeba szczególnie martwić się o szanse na zatrudnienie. W dodatku zarobki, jak powszechnie wiadomo, są bardzo satysfakcjonujące, nawet w przypadku pierwszej pracy czy stażu. Co jednak, gdy ktoś jest prawdziwym wolnym strzelcem? Mając pewne doświadczenie, dobre portfolio i ukończoną odpowiednią szkołę można pomyśleć o pracy jako FREELANCER.

Kim jest freelancer?
To specjalista w danej dziedzinie, który nie pracuje na etacie, lecz samodzielnie poszukuje zleceń. Otrzymuje wynagrodzenie za każdy wykonany projekt, jednak do jego obowiązków należy czynne poszukiwanie zawodowych okazji - w tej pracy nikt nie gwarantuje stabilności, ale poczucie wolności to pewniak. To praca dla wolnych strzelców z prawdziwego zdarzenia.  Zarobki uzależnione są od tego, ile zleceń w miesiącu freelancer zdoła pozyskać i wykonać. Brak stabilności rekompensuje duża swoboda, brak sztywnych ram czasowych czy możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi!

Czy programista może pracować jako freelancer? Jak najbardziej. Zawód programisty to w głównej mierze praca samodzielna, którą nawet na etacie można bez problemu wykonywać w ramach pracy zdalnej. W zależności od projektu i specjalizacji można zdecydować się na zatrudnienie w wybranej firmie lub działać na własną rękę jako freelancer.

Jak zostać programistą - freelancerem?
Zacznij od nauki programowania w szkole policealnej Gloker na kierunku Technik informatyk. Tak, na tym kursie nauczysz się nie tylko informatyki, ale i programowania! A do tego dochodzi fakt, że nauka trwa tylko 2 lata, więc bardzo szybko można zostać cenionym specjalistą z dobrymi zarobkami. Na stronie Szkoły Gloker zobaczysz, jakie dokładnie kwalifikacje uzyskasz po 1 roku lub po 2 latach nauki. TY decydujesz, ile czasu będziesz się uczył!

Programowanie to tak naprawdę cały szereg specjalizacji.Wybierz swoją dziedzinę, w której zostaniesz mistrzem. Do przykładowych “freelancerskich” specjalizacji można zaliczyć Front End Development, Web Development czy programowanie aplikacji. Projekty związane z tworzeniem stron internetowych dają stosunkowe duże pole do popisu, jeśli chodzi o zlecenia. A kiedy dodatkowo zajmujesz się grafiką świetną opcją będzie Web Design.

Zorganizuj swoją pracę i szukaj zleceń
Musisz wymagać przede wszystkim od siebie. Osoby mniej zorganizowane czy zdemotywowane mogą odczuwać problemy związane z brakiem presji środowiska. Nad głową nie stoi szef, pracujesz wygodnie w swoim domu, obowiązki domowe rozpraszają - to wszystko może wpłynąć na efektywność Twojej pracy. Dlatego od początku należy zdawać sobie sprawę ze specyfiki tego zawodu. Świetnie, jeżeli organizację czasu i pracy masz opanowaną do perfekcji! A jeśli nie -wszystkiego da się nauczyć, dzięki praktyce i umiejętnemu planowaniu.

Kwestie formalne w pracy freelancera
Jak się rozliczać? Możesz założyć firmę i wystawiać faktury, pracować na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Warto wybrać taką opcję, by jednocześnie móc korzystać z państwowego ubezpieczenia zdrowotnego. Taka opcja nie istnieje w przypadku posiadania wyłącznie umowy o dzieło.

Podpisując umowę dbaj o to, by zawrzeć w niej dokładną specyfikację projektu. W ten sposób uniknąć można wielu nieprzyjemnych sytuacji, wynikających z nieporozumienia między współpracującymi stronami.

Zadbaj o swoje środowisko pracy i sprzęt. Dobry sprzęt i przyjazna przestrzeń zapewnią dobrą efektywność pracy. Warto dbać o swoje otoczenie. Liczy się tylko sprawny laptop czy szybki internet, ale również wygodne biurko czy właściwe oświetlenie.

Jak zabezpieczyć się przed brakiem zleceń? Póki nie osiągniesz wprawy w pozyskiwaniu zleceń, rozważ zostanie freelancerem “na pół etatu”. W początkowym okresie możesz zatrudnić się u pracodawcy w niepełnym wymiarze godzin, a w drugiej części dnia zajmować się pozyskanymi dla siebie projektami.