czwartek, 9 stycznia 2020

Asystentka i Higienistka stomatologiczna - dwa podobne, a jednak odmienne zawody. Poznaj różnice...


Nowy rok, nowy zawód. Tym razem na celowniku mamy dwa zawody medyczne - podobne, a jednak różne - asystentkę stomatologiczną oraz higienistkę stomatologiczną. 

Są to dwa spośród kilku bezpłatnych kierunków medycznych w szkole policealnej Gloker w Krakowie. Czy wiesz, że rekrutacja już trwa? Zaczynamy w drugiej połowie lutego - mamy limit miejsc dlatego Zarezerwuj miejsce już teraz - wyślemy mail z pełnymi informacjami. 

Czym różni się Asystentka od Higienistki stomatologicznej? 

Oba zawody obejmują w pewnym stopniu podobny zakres obowiązków, jednak to Higienistka Stomatologiczna posiada większe uprawnienia. Zobacz, które obowiązki są podobne, a które może wykonywać jedynie higienistka stomatologiczna:

Asystentka stomatologiczna zajmuje się: 

 - asystuje lekarzowi dentyście podczas wykonywania zabiegów

- zajmuje się sprawami administracyjnymi 

-  przygotowuje gabinet i narzędzia do pracy

Higienistka stomatologiczna zajmuje się: 

 

- asystuje lekarzowi dentyście podczas wykonywania zabiegów

- zajmuje się sprawami administracyjnymi

- przygotowuje gabinet i narzędzia do pracy, tylko higienistka może:

- przeprowadzać wybrane zabiegi medyczne na pacjencie 

- zajmować się higienizacją jamy ustnej oraz zadaniami z zakresu profilaktyki chorób 

- edukować i szkolić w zakresie promocji stomatologii i zdrowia (na przykład w szkołach czy przedszkolach)

Asystentka stomatologiczna - ile trwa nauka i czy kierunek jest bezpłatny? 

Nauka na kierunku Asystentka stomatologiczna trwa jedynie 1 rok, co oznacza, że w krótkim czasie możesz rozpocząć pracę w profesjonalnym gabinecie dentystycznym lub innych placówkach, zajmujących się stomatologią. Dzięki dofinansowaniom kierunek ten jest bezpłatny. Oznacza to, że zaledwie w 1 rok - zupełnie bez czesnego - możesz zdobyć pewny zawód. 

Higienistka stomatologiczna - ile trwa nauka i czy kierunek jest bezpłatny? 

W przypadku kierunku Higienistka stomatologiczna nauka trwa nieco dłużej - 2 lata. Wynika to z szerszego materiału, który słuchacz musi opanować w trakcie nauki. Podobnie jak asystentka stomatologiczna, ten kierunek również jest bezpłatny.


Gdzie pracować i jakie są zarobki? 

Na omawianych specjalistów z branży stomatologicznej praca czeka w publicznych oraz prywatnych gabinetach dentystycznych, ośrodkach zdrowia, przychodniach, szkołach, przedszkolach, klinikach. 

Asystentka stomatologiczna zarabia średnio około 2000 zł netto. Zarobki higienistki stomatologicznej wyglądają bardzo podobnie. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl mediana w tym zawodzie to 2050zł netto miesięcznie. Sumy te są orientacyjne, ponieważ bardzo dużo zależy od miejsca pracy. 

Jakie są zasady rekrutacji na oba kierunki? 

Rekrutacja wygląda tak samo w przypadku obu kierunków. By zapisać się do szkoły, należy mieć ukończoną szkołę średnią, jednak matura nie jest wymagana. Podczas przyjmowania słuchaczy liczy się kolejność zgłoszeń, nie ma egzaminów wstępnych. Miej pewność, że będzie dla Ciebie miejsce i zarezerwuj je już teraz poprzez prosty formularz online - znajdziesz go tutaj. Po rezerwacji miejsca, udaj się do sekretariatu, by dostarczyć wymagane dokumenty. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej szkoły w zakładce Rekrutacja. I to wszystko - dobry zawód w zasięgu ręki! 

Tutaj sprawdzisz listę pozostałych kierunków bezpłatnych: Gloker-kierunki bezpłatne 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza