poniedziałek, 4 marca 2019

Pokieruj karierę w dobrą stronę. Dobrą - dla siebie i dla innych. Wybierz zawód Terapeuty Zajęciowego.

Terapia zajęciowa to powołanie. To sztuka współpracy z drugim człowiekiem. Zawód wymagający empatii, odpowiedzialności, asertywności i dobrej komunikacji. Znaczenie ma też wysoka odporność psychiczna. Pracując z potrzebującym pomocy, chorym człowiekiem - czy to z dorosłym, czy z dzieckiem - należy mieć na uwadze wartość, jaką niesie dla niego codzienna praca instruktora. Dzięki odpowiednio dopracowanej komunikacji terapeuta rozpoznaje indywidualne potrzeby chorego, na podstawie których dobiera najlepszą dla niego formę terapii.


Jak zostać terapeutą zajęciowym?
Rozsądną decyzją jest wybór właściwej szkoły, która oferuje wysoki poziom nauczania teoretycznego i praktycznego. Przykładem takiego kursu jest ten organizowany w szkole policealnej Gloker w Krakowie. Kurs Terapia zajęciowa pozwala na zdobycie państwowych uprawnień do pracy w zawodzie, a w dodatku jest darmowy. Nauka na tym kierunku jest bezpłatna, tak jak pozostałe kierunki medyczne w tej szkole -dowiedz się jakie. Możesz jeszcze dołączyć do nowopowstałej grupy - zapisz się już teraz, by nie tracić czasu i szybko rozpocząć pierwszy semestr!

Jeśli chcesz dążyć do samorealizacji poprzez pomaganie innym wybierz zawód terapeuty zajęciowego.

Zostań mentalnym przewodnikiem
Praca terapeuty zajęciowego to praca z ludźmi, do których trzeba wyciągnąć pomocną dłoń. Wymagają opieki, pomocy i nakierowania ich na odpowiedni tor, by lepiej radzili sobie w życiu. W pewnym sensie jest się ich duchowym przewodnikiem - kształtuje się ich sferę psychiczną, emocjonalną. Uczestnicząc w różnego rodzaju warsztatach podopieczni terapeuty zyskują nowe umiejętności, uspołeczniają się, rozwijają. Niezwykłą wartością tego zawodu jest właśnie jego znaczenie dla drugiego człowieka. Czasem zwykła obecność. Pomoc w codziennych czynnościach. W przeciętnych chwilach. Rola terapeuty nie sprowadza się więc jedynie do sztywno określonych procedur i formalności (choć i te obowiązują, jako że jest to zawód regulowany), ale do szeroko pojętego mentalnego przewodnictwa drugiej istoty. Poprzez organizację codziennych zajęć terapeuta nadaje choremu sens życia, motywuje go do działania, w pewnym sensie “ożywia” jego świat - ten wewnętrzny, jak i zewnętrzny.

Zwykłe formy terapii o niezwykłym znaczeniu. Wybieraj spośród mnóstwa zajęć, które ożywią codzienną pracę.
Praca w zawodzie terapeuty jest urozmaicona, nie tylko ze względu na kontakt z innymi osobami, ale także z powodu wielu form terapii, które można prowadzić. Wyróżnia się naprawdę wiele zajęć, które kryją głęboką wartość terapeutyczną i są wskazane w rehabilitacji psychiczno-fizycznej osób chorych i potrzebujących wsparcia. Wszystkie z nich niosą wielki potencjał, pozwalający nie tylko na rozwój podopiecznych, ale też na spełnienie zawodowe terapeutów i ich autoekspresję.

Jakie są przykładowe formy terapii zajęciowej?
Arteterapia, która polega na wykorzystywaniu sztuki w formie egoterapeutycznej, czyli po prostu w formie zajęciowej. Istnieje wiele rodzajów tych warsztatów, dla przykładu można wymienić biblioterapia, choreoterapia, dramatoterapia, muzykoterapia czy poezjoterapia. Sięga się więc po rozmaite formy sztuki, takie jak teatr, literaturę czy twórczość muzyczną. Estetoterapia to kolejne oblicze warsztatów terapii zajęciowej, która polega na inicjowaniu kontaktu z pięknem, z estetycznym otoczeniem czy naturą. Wyróżniamy tu kilka propozycji, na przykład talasoterapia czy sylwoterapia, czyli kontakt z morzem lub lasem. Kolejną możliwość stanowi socjoterapia, która opiera się na wykorzystywaniu kontaktu z ludźmi. Grupowe zajęcia mogą przejawiać się w postaci kinezyterapii, czyli zajęć rehabilitacyjnych (np. gimnastyka, ćwiczenia fizyczne), psychoterapii grupowej czy też ludoterapii (wspólne gry i zabawy).

Jedno stanowisko, a możliwości wiele. Tam znajdziesz pracę.
Zawód terapeuty zajęciowego to, jak już wiemy, zawód dla osoby z powołaniem, dla której chęć pomagania innym jest motywacją dla codziennej aktywności zawodowej lub osobistej. Rodzi się jednak pytanie - gdzie znaleźć pracę? Czy w tym zawodzie jest trudno o dobrą posadę?

Przed taką zagwozdką stają zapewne wszyscy zainteresowani przyszłą karierą w tej branży. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości warto przytoczyć kilka przykładowych miejsc w pracy, w których instruktorzy terapii zajęciowej są zawsze mile widziani. Możliwości jest naprawdę sporo. Wystarczy wymienić wszelkiego rodzaju ośrodki zdrowia, poradnie rehabilitacyjne, szpitalne oddziały (na przykład: psychiatryczny, rehabilitacji, dziecięcy), domy opieki nad seniorami, sanatoria, hospicja, zakłady opiekuńcze, kluby seniora, domy pomocy społecznej, ośrodki terapii zajęciowej. Z drugiej strony można zdecydować się na samodzielne otwarcie działalności gospodarczej i na własną rękę prowadzić warsztaty terapii zajęciowej.

Rekrutacja jest jeszcze możliwa!
Semestr letni już wystartował, ale spóźnialscy mogą być spokojni. Można jeszcze dołączyć do grupy i rozpocząć naukę, by nie tracić czasu do przyszłego semestru! Zarezerwuj miejsce tutaj, a następnie udaj się do sekretariatu, by dopełnić formalności. Zasady rekrutacji tutaj.