wtorek, 12 marca 2019

Plany zajęć - jak to z nimi jest?

Plany zajęć to temat, który nieuchronnie pojawia się na ustach słuchaczy, nauczycieli i pracowników szkoły w momencie rozpoczęcia każdego nowego semestru. Większość planów została już dostarczona i jest to dobry moment aby przedstawić procedury ich tworzenia i odpowiedzieć na podstawowe pytania.
Schemat tworzenia szczegółowych planów zajęć dla każdego zaczynającego się semestru  wygląda tak samo:
1. Najpierw podajemy terminarz zjazdów (czyli dokładne daty, w których będą się odbywały zajęcia)
2. Przed pierwszymi zajęciami pojawia się tylko plan zajęć na pierwszy tydzień lub weekend, w zależności od wybranego trybu nauczania
3. Podajemy orientacyjną datę, do której najpóźniej roześlemy plany, ale staramy się to zrobić jak najszybciej, nawet przed podanym terminem
4. Plany rozsyłamy drogą mailową, natychmiast po ich ułożeniu
Chcemy, żeby nasi uczniowie wiedzieli jak dużym wyzwaniem organizacyjnym jest stworzenie harmonogramów dla całej szkoły. Robimy co w naszej mocy żeby szczegółowe plany na cały semestr z góry trafiły do Was najszybciej jak to możliwe! Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dobro i wygodę naszych uczniów, przecież bez Was nie byłoby szkoły.

FAQ:
Dlaczego plany zajęć nie pojawiają się przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Opracowanie planów zajęć dla wszystkich grup w całej szkole przed rozpoczęciem roku szkolnego jest niemożliwe. Dlaczego? Układając plan należy wziąć pod uwagę mnóstwo zmiennych czynników, które ulegają ciągłym rotacjom, często nawet do ostatniej chwili. Pod uwagę trzeba wziąć wiele zmiennych, takich jak dostępność sal, dyspozycyjność nauczycieli oraz liczebność i ilość grup, zarówno kontynuujących, jak i nowych. Oczywiście, wczesne ułożenie planu byłoby możliwe w pewnych warunkach, ale taki plan sprawdziłby się tylko na krótką metę. Po paru tygodniach pojawiłoby się dużo zmian. Uważamy więc, że lepiej jest zaczekać, aż sytuacja wyklaruje się na tyle, że umożliwi to zaplanowanie ostatecznego, niezmiennego harmonogramu zajęć na cały semestr. Tym bardziej, że czasami zdarzają się sytuacje losowe i plany trzeba zmienić, a chcemy aby tych zmian było jak najmniej.

Jakie czynniki trzeba uwzględnić układając plan?

Ułożenie planu zajęć dla całej szkoły to dla nas olbrzymie wyzwanie organizacyjno -logistyczne. Cały zespół pracuje nad zgraniem w jednym czasie wszystkich grup, dyspozycyjności naszych nauczycieli z dostępnością sal i pracowni zawodowych.

Dobierając kadrę nauczycielską dla naszej szkoły celujemy w profesjonalizm, wysokie kompetencje i doświadczenie w branży, dlatego bardzo często nasi wykładowcy to osoby, które nie tylko pracują na uczelniach czy w innych szkołach, ale także praktykują w rozmaitych firmach. Ich dyspozycyjność z tego względu bywa ograniczona, a dla nas to czynnik, który ma znaczący wpływ na konstrukcję planu.

Równie ważna jest dostępność sal. Mimo tego, iż szkoła policealna Gloker dba o rozwój infrastrukturalny, inwestuje w nowe sale, remonty i nowy budynek przeznaczony dla kierunków medycznych to celne dopasowanie zajęć do odpowiedniej pracowni, grupy słuchaczy i nauczycieli nie zawsze jest bezproblemowe. Szkoła się rozrasta, a dostępność sal w ścisłym centrum Krakowa jest ograniczona.

Liczba słuchaczy w szkole nieustannie ulega zmianie. Jedni dołączają, drudzy zmieniają grupy czy tryby nauki, a trzeci zmieniają kierunki. Chcemy dać Wam dużą elastyczność i umożliwić wybór najdogodniejszej dla Was opcji, dlatego często zgadzamy się na Wasze prośby, a rekrutacja trwa długo. Co się z tym wiąże? Tak naprawdę do końca rekrutacji nie wiadomo, ile osób ostatecznie zapisze się i zostanie na danym kierunku, a w efekcie - ile grup należy utworzyć. Wolimy więc poczekać z podaniem oficjalnego planu zajęć do momentu, kiedy wszystkie grupy będą ostatecznie potwierdzone (co dopiero umożliwi stworzenie dokładnego planu), niż podać go wcześniej, a później wielokrotnie zmieniać.

Po co tworzymy Terminarze Zjazdów

Dbamy o Wasz czas, dlatego tworzymy terminarze zjazdów. Ze względu na wspomniane wcześniej czynniki przygotowanie szczegółowego, stałego harmonogramu zajęć przed rozpoczęciem roku szkolnego nie jest realne, chociaż robimy, co w naszej mocy, by plany pojawiły się jak najwcześniej. Rozumiemy, że może to powodować  niedogodności. Również dla nas jest to ciężki czas. Dlatego z dużym wyprzedzeniem zawsze udostępniamy Wam terminarze zjazdów, które zawierają potwierdzone daty zjazdów.  Znając dokładne daty zajęć, możecie uzgodnić grafiki w pracy, czy zaplanować pozaszkolne aktywności. W dniach, które są przeznaczone na naukę, można też z góry przyjąć orientacyjne godziny waszej zajętości na rzecz szkoły:

Tryb dzienny
  • Zajęcia na kierunkach w trybie dziennym mieszczą się w przedziale godzinowym 8:30 - 16:00.
  • Zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu.
Tryb zaoczny
  • Zajęcia na kierunkach zaocznych mieszczą się w przedziale godzinowym 8:00 - 19:00.
  • Zajęcia odbywają się co drugi weekend.
Tryb weekendowy
  • Zajęcia na kierunkach weekendowych mieszczą się w przedziale godzinowym 8:00 - 19:00.
  • Zajęcia odbywają się w każdy weekend.
 
Wiemy, że poznanie szczegółowych grafików jest dla Was bardzo ważne, dlatego dziękujemy Wam za wyrozumiałość i przed rozpoczęciem każdego nowego semestru prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość. Robimy wszystko, co w naszej mocy aby obsłużyć naszych uczniów jak najszybciej i jak najlepiej!