wtorek, 26 marca 2019

Dowiedz się, czym jest neurogastronomia i wykorzystaj tę wiedzę w dietetyce lub gastronomii!

Czym jest neurogastronomia?

Termin “neurogastronomia” został zainicjowany przez profesora Gordona M. Shepherda w 2006 roku. Naukowiec jest autorem książki “Neurogastronomy: how the brain creates flavor and why it matters”, w której porusza kwestie mogące znaleźć zastosowanie w dietetyce, medycynie czy gastronomii. Czym jest neurogastronomia dobrze ilustrują słowa dr Joanny Chłopickiej  z Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, opublikowane na portalu uczelni: “Neurogastronomia próbuje wyjaśnić w jaki sposób różne substancje zawarte w żywności oddziaływują na nasz mózg, w jaki sposób odczuwanie smaku związane jest z emocjami, wspomnieniami, preferencjami żywnościowymi, aspektami kulturowymi”.

Podsumowując, neurogastronomia to dziedzina wiedzy o szeroko rozumianych doznaniach zmysłowych, związanych z jedzeniem. Każdy z Was zapewne zgodzi się z faktem, że wzrok odgrywa niebagatelną rolę w odczuwaniu smaku. Lepiej mieć na talerzu dzieło sztuki, niż bezkształtną masę, prawda? Zwolennicy teorii neurogastronomii przekonują, że nie bez znaczenia pozostają także wrażenia akustyczne, które towarzyszą osobie podczas jedzenia. Twierdzą, że odpowiednia muzyka może uczynić smak bardziej słodkim lub gorzkim. Czyżby niedobry obiad należało obwinić niewłaściwym kawałkiem lecącym akurat w radiu?;)

Jakie zastosowanie ma neurograstronomia?
Ta dziedzina wiedzy, jak każda inna, ma zarówno swoich zwolenników, jak i krytyków. Warto jednak zdawać sobie sprawę z potencjalnych możliwości i perspektyw, które przed nami otwiera. Gdzie więc znajduje zastosowanie? Mechanizmy odkryte przez entuzjastów neurogastronomii stanowią pomocne narzędzie w dietetyce, medycynie czy gastronomii. Dietetycy pracują z osobami chorymi, otyłymi czy niedożywionymi, którzy powinni trzymać się ściśle określonego jadłospisu. Jadłospis ten, choć bogaty w substancje odżywcze, bywa ubogi w walory smakowe.

Ponadto, osoby chore, cierpiące na depresję, zażywające silne leki lub po prostu w podeszłym wieku często narzekają na brak apetytu lub zaburzone poczucie smaku. Stworzenie odpowiednich warunków zewnętrznych podczas spożywania posiłków może przyczynić się do wzmocnienia ich doznań smakowych, pobudzenia apetytu lub przeciwnie - wzbudzenia poczucia sytości.

Wykorzystaj sekrety neurogastronomii w swojej restauracji
Wiedza o neurogastronomii sprawdza się nie tylko w dietetyce, opiece medycznej, szpitalach czy domach opieki, ale również w gastronomii, gdzie potrafi nieźle rozbudzić apetyt klienta. Liczy się nie tylko aranżacja wnętrza, ale i aranżacja talerza! Każdy szczegół odgrywa znaczącą rolę, dlatego restauratorzy dbają o to, by w ich lokalach panowała szczególna atmosfera, gdzie nieprzypadkowy jest dobór muzyki, kolorystyka czy styl podania potraw.

Te substancje zmieniają smak
Podążając tropem rozmowy z Panią dr Joanną Chłopicką dowiadujemy się, że do przykładowych substancji silnie zmieniających smak należy między innymi kokumi - naturalny wzmacniacz smaku, który występuje w czosnku, wybranych grzybach i cebuli. Inną jeszcze substancją jest mirakulina, będąca składnikiem nasion rośliny zwanej synsepalem słodkim. Cudownie zmienia smak na słodki! Z drugiej strony mamy także metforminę, która przeistacza smak pokarmu w...metaliczny.

Jeżeli interesujesz się dietetyką lub gastronomią zapoznaj się z ofertą naszej szkoły policealnej! Mamy dla Ciebie kierunki: Bio dietetyka, Cukiernik, Kucharz i wiele innych! Zobacz naszą całą ofertę.

wtorek, 12 marca 2019

Plany zajęć - jak to z nimi jest?

Plany zajęć to temat, który nieuchronnie pojawia się na ustach słuchaczy, nauczycieli i pracowników szkoły w momencie rozpoczęcia każdego nowego semestru. Większość planów została już dostarczona i jest to dobry moment aby przedstawić procedury ich tworzenia i odpowiedzieć na podstawowe pytania.
Schemat tworzenia szczegółowych planów zajęć dla każdego zaczynającego się semestru  wygląda tak samo:
1. Najpierw podajemy terminarz zjazdów (czyli dokładne daty, w których będą się odbywały zajęcia)
2. Przed pierwszymi zajęciami pojawia się tylko plan zajęć na pierwszy tydzień lub weekend, w zależności od wybranego trybu nauczania
3. Podajemy orientacyjną datę, do której najpóźniej roześlemy plany, ale staramy się to zrobić jak najszybciej, nawet przed podanym terminem
4. Plany rozsyłamy drogą mailową, natychmiast po ich ułożeniu
Chcemy, żeby nasi uczniowie wiedzieli jak dużym wyzwaniem organizacyjnym jest stworzenie harmonogramów dla całej szkoły. Robimy co w naszej mocy żeby szczegółowe plany na cały semestr z góry trafiły do Was najszybciej jak to możliwe! Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dobro i wygodę naszych uczniów, przecież bez Was nie byłoby szkoły.

FAQ:
Dlaczego plany zajęć nie pojawiają się przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Opracowanie planów zajęć dla wszystkich grup w całej szkole przed rozpoczęciem roku szkolnego jest niemożliwe. Dlaczego? Układając plan należy wziąć pod uwagę mnóstwo zmiennych czynników, które ulegają ciągłym rotacjom, często nawet do ostatniej chwili. Pod uwagę trzeba wziąć wiele zmiennych, takich jak dostępność sal, dyspozycyjność nauczycieli oraz liczebność i ilość grup, zarówno kontynuujących, jak i nowych. Oczywiście, wczesne ułożenie planu byłoby możliwe w pewnych warunkach, ale taki plan sprawdziłby się tylko na krótką metę. Po paru tygodniach pojawiłoby się dużo zmian. Uważamy więc, że lepiej jest zaczekać, aż sytuacja wyklaruje się na tyle, że umożliwi to zaplanowanie ostatecznego, niezmiennego harmonogramu zajęć na cały semestr. Tym bardziej, że czasami zdarzają się sytuacje losowe i plany trzeba zmienić, a chcemy aby tych zmian było jak najmniej.

Jakie czynniki trzeba uwzględnić układając plan?

Ułożenie planu zajęć dla całej szkoły to dla nas olbrzymie wyzwanie organizacyjno -logistyczne. Cały zespół pracuje nad zgraniem w jednym czasie wszystkich grup, dyspozycyjności naszych nauczycieli z dostępnością sal i pracowni zawodowych.

Dobierając kadrę nauczycielską dla naszej szkoły celujemy w profesjonalizm, wysokie kompetencje i doświadczenie w branży, dlatego bardzo często nasi wykładowcy to osoby, które nie tylko pracują na uczelniach czy w innych szkołach, ale także praktykują w rozmaitych firmach. Ich dyspozycyjność z tego względu bywa ograniczona, a dla nas to czynnik, który ma znaczący wpływ na konstrukcję planu.

Równie ważna jest dostępność sal. Mimo tego, iż szkoła policealna Gloker dba o rozwój infrastrukturalny, inwestuje w nowe sale, remonty i nowy budynek przeznaczony dla kierunków medycznych to celne dopasowanie zajęć do odpowiedniej pracowni, grupy słuchaczy i nauczycieli nie zawsze jest bezproblemowe. Szkoła się rozrasta, a dostępność sal w ścisłym centrum Krakowa jest ograniczona.

Liczba słuchaczy w szkole nieustannie ulega zmianie. Jedni dołączają, drudzy zmieniają grupy czy tryby nauki, a trzeci zmieniają kierunki. Chcemy dać Wam dużą elastyczność i umożliwić wybór najdogodniejszej dla Was opcji, dlatego często zgadzamy się na Wasze prośby, a rekrutacja trwa długo. Co się z tym wiąże? Tak naprawdę do końca rekrutacji nie wiadomo, ile osób ostatecznie zapisze się i zostanie na danym kierunku, a w efekcie - ile grup należy utworzyć. Wolimy więc poczekać z podaniem oficjalnego planu zajęć do momentu, kiedy wszystkie grupy będą ostatecznie potwierdzone (co dopiero umożliwi stworzenie dokładnego planu), niż podać go wcześniej, a później wielokrotnie zmieniać.

Po co tworzymy Terminarze Zjazdów

Dbamy o Wasz czas, dlatego tworzymy terminarze zjazdów. Ze względu na wspomniane wcześniej czynniki przygotowanie szczegółowego, stałego harmonogramu zajęć przed rozpoczęciem roku szkolnego nie jest realne, chociaż robimy, co w naszej mocy, by plany pojawiły się jak najwcześniej. Rozumiemy, że może to powodować  niedogodności. Również dla nas jest to ciężki czas. Dlatego z dużym wyprzedzeniem zawsze udostępniamy Wam terminarze zjazdów, które zawierają potwierdzone daty zjazdów.  Znając dokładne daty zajęć, możecie uzgodnić grafiki w pracy, czy zaplanować pozaszkolne aktywności. W dniach, które są przeznaczone na naukę, można też z góry przyjąć orientacyjne godziny waszej zajętości na rzecz szkoły:

Tryb dzienny
  • Zajęcia na kierunkach w trybie dziennym mieszczą się w przedziale godzinowym 8:30 - 16:00.
  • Zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu.
Tryb zaoczny
  • Zajęcia na kierunkach zaocznych mieszczą się w przedziale godzinowym 8:00 - 19:00.
  • Zajęcia odbywają się co drugi weekend.
Tryb weekendowy
  • Zajęcia na kierunkach weekendowych mieszczą się w przedziale godzinowym 8:00 - 19:00.
  • Zajęcia odbywają się w każdy weekend.
 
Wiemy, że poznanie szczegółowych grafików jest dla Was bardzo ważne, dlatego dziękujemy Wam za wyrozumiałość i przed rozpoczęciem każdego nowego semestru prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość. Robimy wszystko, co w naszej mocy aby obsłużyć naszych uczniów jak najszybciej i jak najlepiej!

poniedziałek, 4 marca 2019

Pokieruj karierę w dobrą stronę. Dobrą - dla siebie i dla innych. Wybierz zawód Terapeuty Zajęciowego.

Terapia zajęciowa to powołanie. To sztuka współpracy z drugim człowiekiem. Zawód wymagający empatii, odpowiedzialności, asertywności i dobrej komunikacji. Znaczenie ma też wysoka odporność psychiczna. Pracując z potrzebującym pomocy, chorym człowiekiem - czy to z dorosłym, czy z dzieckiem - należy mieć na uwadze wartość, jaką niesie dla niego codzienna praca instruktora. Dzięki odpowiednio dopracowanej komunikacji terapeuta rozpoznaje indywidualne potrzeby chorego, na podstawie których dobiera najlepszą dla niego formę terapii.


Jak zostać terapeutą zajęciowym?
Rozsądną decyzją jest wybór właściwej szkoły, która oferuje wysoki poziom nauczania teoretycznego i praktycznego. Przykładem takiego kursu jest ten organizowany w szkole policealnej Gloker w Krakowie. Kurs Terapia zajęciowa pozwala na zdobycie państwowych uprawnień do pracy w zawodzie, a w dodatku jest darmowy. Nauka na tym kierunku jest bezpłatna, tak jak pozostałe kierunki medyczne w tej szkole -dowiedz się jakie. Możesz jeszcze dołączyć do nowopowstałej grupy - zapisz się już teraz, by nie tracić czasu i szybko rozpocząć pierwszy semestr!

Jeśli chcesz dążyć do samorealizacji poprzez pomaganie innym wybierz zawód terapeuty zajęciowego.

Zostań mentalnym przewodnikiem
Praca terapeuty zajęciowego to praca z ludźmi, do których trzeba wyciągnąć pomocną dłoń. Wymagają opieki, pomocy i nakierowania ich na odpowiedni tor, by lepiej radzili sobie w życiu. W pewnym sensie jest się ich duchowym przewodnikiem - kształtuje się ich sferę psychiczną, emocjonalną. Uczestnicząc w różnego rodzaju warsztatach podopieczni terapeuty zyskują nowe umiejętności, uspołeczniają się, rozwijają. Niezwykłą wartością tego zawodu jest właśnie jego znaczenie dla drugiego człowieka. Czasem zwykła obecność. Pomoc w codziennych czynnościach. W przeciętnych chwilach. Rola terapeuty nie sprowadza się więc jedynie do sztywno określonych procedur i formalności (choć i te obowiązują, jako że jest to zawód regulowany), ale do szeroko pojętego mentalnego przewodnictwa drugiej istoty. Poprzez organizację codziennych zajęć terapeuta nadaje choremu sens życia, motywuje go do działania, w pewnym sensie “ożywia” jego świat - ten wewnętrzny, jak i zewnętrzny.

Zwykłe formy terapii o niezwykłym znaczeniu. Wybieraj spośród mnóstwa zajęć, które ożywią codzienną pracę.
Praca w zawodzie terapeuty jest urozmaicona, nie tylko ze względu na kontakt z innymi osobami, ale także z powodu wielu form terapii, które można prowadzić. Wyróżnia się naprawdę wiele zajęć, które kryją głęboką wartość terapeutyczną i są wskazane w rehabilitacji psychiczno-fizycznej osób chorych i potrzebujących wsparcia. Wszystkie z nich niosą wielki potencjał, pozwalający nie tylko na rozwój podopiecznych, ale też na spełnienie zawodowe terapeutów i ich autoekspresję.

Jakie są przykładowe formy terapii zajęciowej?
Arteterapia, która polega na wykorzystywaniu sztuki w formie egoterapeutycznej, czyli po prostu w formie zajęciowej. Istnieje wiele rodzajów tych warsztatów, dla przykładu można wymienić biblioterapia, choreoterapia, dramatoterapia, muzykoterapia czy poezjoterapia. Sięga się więc po rozmaite formy sztuki, takie jak teatr, literaturę czy twórczość muzyczną. Estetoterapia to kolejne oblicze warsztatów terapii zajęciowej, która polega na inicjowaniu kontaktu z pięknem, z estetycznym otoczeniem czy naturą. Wyróżniamy tu kilka propozycji, na przykład talasoterapia czy sylwoterapia, czyli kontakt z morzem lub lasem. Kolejną możliwość stanowi socjoterapia, która opiera się na wykorzystywaniu kontaktu z ludźmi. Grupowe zajęcia mogą przejawiać się w postaci kinezyterapii, czyli zajęć rehabilitacyjnych (np. gimnastyka, ćwiczenia fizyczne), psychoterapii grupowej czy też ludoterapii (wspólne gry i zabawy).

Jedno stanowisko, a możliwości wiele. Tam znajdziesz pracę.
Zawód terapeuty zajęciowego to, jak już wiemy, zawód dla osoby z powołaniem, dla której chęć pomagania innym jest motywacją dla codziennej aktywności zawodowej lub osobistej. Rodzi się jednak pytanie - gdzie znaleźć pracę? Czy w tym zawodzie jest trudno o dobrą posadę?

Przed taką zagwozdką stają zapewne wszyscy zainteresowani przyszłą karierą w tej branży. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości warto przytoczyć kilka przykładowych miejsc w pracy, w których instruktorzy terapii zajęciowej są zawsze mile widziani. Możliwości jest naprawdę sporo. Wystarczy wymienić wszelkiego rodzaju ośrodki zdrowia, poradnie rehabilitacyjne, szpitalne oddziały (na przykład: psychiatryczny, rehabilitacji, dziecięcy), domy opieki nad seniorami, sanatoria, hospicja, zakłady opiekuńcze, kluby seniora, domy pomocy społecznej, ośrodki terapii zajęciowej. Z drugiej strony można zdecydować się na samodzielne otwarcie działalności gospodarczej i na własną rękę prowadzić warsztaty terapii zajęciowej.

Rekrutacja jest jeszcze możliwa!
Semestr letni już wystartował, ale spóźnialscy mogą być spokojni. Można jeszcze dołączyć do grupy i rozpocząć naukę, by nie tracić czasu do przyszłego semestru! Zarezerwuj miejsce tutaj, a następnie udaj się do sekretariatu, by dopełnić formalności. Zasady rekrutacji tutaj.