poniedziałek, 4 lutego 2019


3 powody, dla których warto zostać...wizażystką i stylistką!

Praca wizażystki i stylistki to przede wszystkim praca twórcza. Niezbędne są umiejętności plastyczne i zdolności manualne, ale również wysoko rozwinięte kompetencje komunikacyjne i interpersonalne. W końcu kontakt z drugim człowiekiem jest podstawą tego zawodu. Trzeba wiedzieć jak efektywnie przeprowadzić wywiad z klientem, by jak najlepiej rozpoznać jego oczekiwania.

Wizażyści i styliści pracują z kolorami, materiałami, strukturami i kształtami. To zawód artystyczny, który wymaga zaawansowanej znajomości specjalnych technik, czy to makijażu czy też doboru fasonów ubrań do danej sylwetki. Niezbędne są: przeprowadzenie prawidłowej analizy kolorystycznej, identyfikacja problemów skóry czy typów sylwetki, a następnie dobór odpowiednich kosmetyków lub strojów. Praca w tym zawodzie wymaga również nieustannego śledzenia bieżących trendów w modzie i rozwijania umiejętności. W przypadku wizażystek, które pragną rozszerzyć swoją działalność o charakteryzację filmową lub teatralną przydatna okaże się wiedza i doświadczenie w wykorzystywaniu przeróżnych, specjalistycznych materiałów i stosowaniu określonych technik pracy. Gdzie można się tego wszystkiego nauczyć? Najlepiej na kursie stylizacji i wizażu w szkole policealnej Gloker w Krakowie, gdzie zespół najlepszych specjalistów poprowadzi wykłady i ćwiczenia praktyczne tak, by jak najlepiej przygotować słuchaczy do przyszłej pracy. Kurs trwa zaledwie 1 rok, a przy zapisie na drugi kierunek bezpłatny (na przykład Technik Usług Kosmetycznych) opłata za czesne wyniesie jedynie 50zł miesięcznie! Tym sposobem, naprawdę niewielkim kosztem można ukończyć dwa kosmetyczne kierunki, które zwiększą szansę na znalezienie pracy marzeń, w której można dobrze zarobić.

A tak naprawdę ile zarabia wizażystka, a ile stylistka?
Przyjmuje się, że medianą zarobków w zawodach wizażystki i stylistki jest kwota ok. 3000zł. Należy jednak pamiętać, że podanie przeciętnego wynagrodzenia jest w tych przypadkach bardzo trudne. Najczęściej jest to kwestia mocno indywidualna - wielu wizażystów czy stylistów pracuje na zasadzie freelancingu, poszukując na własną rękę zleceń. Można więc samodzielnie decydować o tym, ilu klientów wpiszemy sobie w grafik i jak zorganizujemy swój czas.



Dlaczego warto zostać wizażystką i stylistką? Poznaj 3 główne powody!

#1 Powód - Inspirujące środowisko pracy 
Inspirujące, czyli zmienne i dynamiczne środowisko pracy to podstawa zawodu. Zmienne środowisko pracy to z pewnością element dodający pracy w tym zawodzie charakteru i dynamizmu. Dotyczy to przede wszystkim wizażystów czy stylistów, którzy pracują jako freelancerzy i podejmują się realizacji rozmaitych projektów - czy to związanych z makijażem ślubnym, sesją zdjęciową, czy też z występami celebrytów w telewizji.

Gdzie więc pracują wizażyści lub styliści? 
Wizażyści i styliści mogą znaleźć pracę w firmowych sklepach, gabinetach kosmetycznych, firmach reklamowych, agencjach modelek, na planach zdjęciowych, na planach filmowych, w teatrach, studiach telewizyjnych, czy też w … prywatnych domach klientów. Bardzo często Ci specjaliści poszukują zleceń samodzielnie, a więc nieustannie zmieniają swoje miejsce pracy. Jeżeli ktoś jednak preferuje bardziej stabilne otoczenie może próbować znaleźć stałą pracę, na przykład w danym studiu telewizyjnym.

#2 Powód - Brak rutyny
Wspomniane wyżej zmienne środowisko pracy z pewnością eliminuje rutynę i znudzenie, mogące pojawić się podczas pracy w innych zawodach. Jednak nie chodzi wyłącznie o miejsce pracy. Wiąże się z tym wiele więcej elementów. Charakter pracy wizażystki czy stylistki obliguje do spotkań z wieloma, czasem całkiem różnymi osobami. Nierzadko są to osoby znane, gwiazdy telewizji, kina czy teatru. Praca na tych stanowiskach pozwala więc na poznanie nie tylko celebrytów, ale też postaci znaczących dla całego show biznesu, dzięki którym można łatwiej nawiązać przyszłą współpracę. Oczywiście w dużej mierze pracuje się także z ludźmi, nie będącymi gwiazdami ekranu, a bywa to bardzo inspirujące. Można wzajemnie wymieniać się doświadczeniami, poznawać wspaniałych ludzi i ich historie. Nuda nikomu tu nie zagrozi. Do tego dochodzi nienormowany czas pracy. Często jest tak, że zlecenia wymagają obecności w miejscu pracy o najróżniejszych porach bardzo wcześnie rano, popołudniami, w weekendy lub nawet w nocy. Trzeba się liczyć z niestałym grafikiem pracy, jednak to właśnie to nadaje tej pracy unikalny charakter.

#3 Powód - Kreatywna praca w artystycznym otoczeniu
Stylistki oraz wizażystki bardzo często znajdują pracę na planach filmowych i w teatrach (zwłaszcza te, które trudnią się dodatkowo charakteryzacją), w studiach telewizyjnych, na sesjach zdjęciowych (organizowanych na przykład dla modowych czasopism), pokazach mody i innych. Jest to zatem środowisko artystyczne, świat kultury i sztuki, który odznacza się swoistą dla siebie aurą, magią i tym niepowtarzalnym dreszczem, który towarzyszy każdemu artystycznemu przeżyciu. Niejednokrotnie pracuje się w otoczeniu artystów, jednak artystyczny wymiar tego zawodu przejawia się w szczególności poprzez jego twórczy charakter i w rzeczywistości sam wizażysta czy stylista jest wielokrotnie artystą z prawdziwego zdarzenia. Jest to praca bardzo kreatywna i wymagająca, nie tylko ze względu na zmienne trendy, za którymi należy nadążać, ale też ze względu na potrzebną wewnętrzną iskrę, talent, który niejednokrotnie umożliwia samodzielne kreowanie trendów i wychodzenie z własną twórczą inicjatywą.

Jak zostać wizażystką i stylistką? 
Zapisz się na roczny kurs Stylizacja i Wizaż w szkole policealnej Gloker w Krakowie. Chcesz skorzystać z dofinansowania na naukę? Nie ma problemu! Dzięki dofinansowaniu możesz uczyć się stylizacji i wizażu za jedyne 50zł miesięcznie (300zł za cały semestr). By skorzystać z promocji zapisz się na drugi kierunek bezpłatny - może Technik usług kosmetycznych?
Zarezerwuj miejsce już dziś, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.