czwartek, 27 grudnia 2018

Kiedy, jak i gdzie, czyli o Sylwestrze słów kilka


Sylwester to świetna okazja do wspólnej zabawy, by razem z najbliższymi świętować nadejście Nowego Roku. To również czas postanowień i wzajemnych życzeń. My - szkoła policealna Gloker w Krakowie życzymy wszystkim szczęśliwego Nowego Roku i powodzenia w nauce! Wierzymy, że będzie to dobry rok dla wszystkich chcących rozwijać się i zdobywać wiedzę. W dodatku my wam w tym pomożemy! Nasza szkoła policealna oferuje bezpłatne kursy, szkolenia i warsztaty w Krakowie. Rekrutacja styczeń/luty 2019 już otwarta! Zacznij naukę już od lutego i nie trać czasu.

Kiedy zaczęło się sylwestrowe świętowanie?
1 stycznia został ustanowiony pierwszym dniem roku przez Juliusza Cezara w następstwie reformy kalendarzowej. Dla rzymian było to święto boga bram i początków – Janusa. Od jego imienia wzięła się nazwa miesiąca styczeń, która pojawia się w wielu językach, np. w angielskim – January, w niemieckim – Januar. Charakterystyczne dla nowoczesnego świętowania zwyczaje swój początek mają w XIX wieku. W Polsce były w tamtym czasie obchodzone głównie przez reprezentantów wyższych warstw społecznych.

A skąd nazwa „Sylwester”?
Święto zawdzięcza swoją nazwę papieżowi Sylwestrowi I, świętemu Kościoła Katolickiego, który pełnił rolę głowy Kościoła od 31 stycznia 314 do 31 grudnia 335. Dzień jego śmierci postanowiono mianować jego imieniem. Poniżej przedstawiamy Wam kilka ciekawostek na temat sylwestrowych zwyczajów obchodzonych w różnych krajach świata!

Kwiaty w oceanie
W Rio de Janeiro starym zwyczajem jest ubieranie się na biało, gdyż biel jest symbolem szczęścia. Innym typowym dla tego miejsca rytuałem jest wrzucanie do oceanu kwiatów i kosmetyków na cześć bogini mórz Yemanji. Uczestnicy sylwestrowej uroczystości gromadzą się w szczególności w okolicach słynnej plaży Copacabana.

Huczny Hogmanay
W szkockim Edynburgu obchodzi się święto Hogmanay. Celebrację Nowego Roku spędza się obdarowując się wzajemnie prezentami i odwiedzając domy przyjaciół. Ulicami miasta przechodzą parady, odbywają się liczne koncerty i festiwale.

Rzucanie talerzami w drzwi
Kto ma więcej rozbitych talerzy pod drzwiami, ten ma więcej przyjaciół. Zwyczaj ten jest duńską tradycją, która poświadcza, jak i zapewnia przyszłe powodzenie w życiu towarzyskim. Co jeszcze? Duńczycy o północy zeskakują z krzeseł, by skocznie wejść w Nowy Rok.

Podwójne świętowanie
W chinach Sylwestra obchodzi się dwukrotnie. Pierwszy raz, tak jak w innych krajach świata 31 grudnia, a następnie, już oficjalnie, na przełomie stycznia i lutego, zgodnie z kalendarzem chińskim. Sylwester, czyli Chūnjié, oznacza Święto Wiosny.

Noworoczne prezenty
W Rosji to bardzo uroczyste święto, obchodzone na przełomie 13 i 14 stycznia. Zwyczajem jest obdarowywanie się prezentami i spędzanie tego dnia w gronie najbliższych osób, bardzo często w domu. Gdy ktoś jednak woli świętować bardziej przebojowo nie powinien odpuszczać sobie hucznych widowisk organizowanych w plenerze, szczególnie w większych miastach.