poniedziałek, 9 grudnia 2019

Jak stres wpływa na skórę? Ta wiedza przyda się każdej kosmetyczce.


Kosmetyka to interesująca i przyjemna branża, która wymaga szerokiej wiedzy i doświadczenia. Niezwykle cenna jest wiedza na temat pielęgnacji skóry oraz czynników, które wpływają na jej kondycję. Z pewnością należy do nich stres, a szczególnie ten przewlekły.

Między innymi o tym uczą się słuchaczki kierunku Technik Usług Kosmetycznych w szkole policealnej Gloker w Krakowie. Jeżeli myślisz o tym, jak zostać kosmetyczką i czy warto, przekonaj się sama, zapisując się na bezpłatny kurs kosmetyczny w rekrutacji zimowej (już od stycznia/lutego)! Dzięki dofinansowaniom możesz uczyć się za darmo i zdobyć tytuł dyplomowanej kosmetyczki z tytułem technika.

Jak stres wpływa na skórę?

Stres towarzyszy nam na codzień, jednak kiedy jest go za dużo zaczyna wpływać niekorzystnie na organizm. Podwyższony poziom stresu może prowadzić do zaburzeń zdrowotnych, wzmagać objawy istniejących już chorób lub wywoływać całkiem nowe. Zakłóca zdrowy sen, wzmaga depresję. Wpływa również na nasze funkcjonowanie w sferze społecznej. Jednak to, co nas najbardziej interesuje, to jak stres manifestuje się na skórze twarzy i ciała.

Zdecydowanie stres mocno oddziałuje na kondycję skóry. Wiąże się to z hormonami, które wydzielane są z powodu przeżywania stresującej sytuacji. Są to między innymi adrenalina, noradrenalina czy kortyzol. Stale podwyższony poziom tego ostatniego znacząco wpływa nie tylko na rozpad kolagenu w skórze, ale także na zahamowanie procesu produkcji nowego kolagenu. Stres spowalnia także produkcję melatoniny - hormonu snu - przez to skóra jest mniej podatna na regenerację. Wszystko to wpływa na utratę jędrności i grubości skóry.

Jakie są objawy skóry “zestresowanej”?

Stres nie zawsze objawia się tak samo, natomiast jeśli chodzi o pewne ogólne kryteria oceny skóry, mogące świadczyć o nadmiernym stresie, wymienia się: odwodnienie naskórka, zmiana kolorytu, powstanie lub utrwalenie zmarszczek. Przyspieszone starzenie spowodowane jest między innymi działaniem wolnych rodników na skórę. Niszczą ona włókna kolagenowo-elastynowe. Doświadczając przewlekłego stresu pojawiają się problemy z układem krwionośnym, a organizm i między innymi komórki naskórka są mniej dotlenione i ukrwione. Co się wtedy dzieje? Skóra ma problemy z procesem oczyszczania z produktów przemiany materii, a składniki odżywcze nie są do niej dostatecznie dostarczane. W efekcie cera staje się ziemista, sucha, a naczynka mogą ulec rozszerzeniu.¹



Jakie choroby skóry wywołuje stres?

Badania naukowe, przeprowadzone między innymi przez Uniwersytet Stanford czy Uniwersytet Medyczny w Poznaniu², wykazały, że stres znacząco wpływa na nasilenie lub powstanie trądziku. Wynika to nie tylko z podwyższonego poziomu kortyzolu czy prolaktyny w organizmie, ale również z powodu działania androgenów nadnerczowych, które w sytuacji stresowej pobudzają pracę gruczołów łojowych. Pod wpływem wspomnianych czynników słabnie funkcja ochronna skóry, przez co narażona jest na działanie bakterii i zanieczyszczeń, mogących wywołać trądzik i zaskórniki.

Stres wpływa także na rozwój trądziku różowatego. Zaburzenia hormonalne i rozszerzanie się naczyń krwionośnych nasilają jego objawy. Inną chorobą skóry, która znacząco nasila się pod wpływem stresu jest atopowe zapalenie skóry. Ta przewlekła przypadłość dokucza szczególnie mocno, kiedy pod wpływem stresu uaktywniają się procesy zapalne, a skóra staje się cieplejsza, bardziej sucha i swędzenie ulega wzmożeniu.³

Bardzo silny stres może przyczynić się także do ujawnienia lub nasilenia objawów łuszczycy, która manifestuje się w formie wypukłych i łuszczących się zmian na skórze.⁴ Stres oddziałuje także na pokrzywkę przewlekłą, która objawia się sporymi i swędzącymi bąblami na skórze.
 
Wiedza na temat czynników wpływających na określoną kondycję skóry - twarzy czy ciała - jest niezwykle przydatna w pracy kosmetyczki. Dzięki temu jest ona w stanie lepiej określić potrzeby klientki i dobrać najskuteczniejszą pielęgnację. Wierzymy, że w Szkole PolicealnejGloker na kierunku kosmetycznym są same profesjonalistki czy profesjonaliści, którzy pod okiem wykwalifikowanych specjalistów zdobywają nowe doświadczenia i wiedzę, by już niedługo wystartować w pełni ze swoją kosmetyczną karierą! ;)


1 https://www.laroche-posay.pl/artykul/objawy-stresu-widoczne-na-twojej-skorze/a32295.aspx
2 https://zwierciadlo.pl/moda-i-uroda/jakie-choroby-skory-moze-wywolac-stres
3 https://zwierciadlo.pl/moda-i-uroda/jakie-choroby-skory-moze-wywolac-stres
4 https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/567388,jak-stres-wplywa-na-skore-jakie-choroby-
skorne-ci-groza.html