“Edward Nożycoręki”, “Avatar”, “Terminator”, “Park Jurajski”, “Powrót Batmana”, “Obcy - decydujące starcie” - to tylko kilka genialnych filmów, dla których Stan Winston stworzył niezapomniane charakteryzacje. Na swoim koncie posiada aż cztery Oscary, w tym jeden za charakteryzację, a pozostałe za efekty specjalne.
Historia Stana Winstona zaczyna się gdzieś w stanie Wirginia na wiosnę 1946 roku. To tam mały Stan przychodzi na świat. Swe zamiłowanie do sztuki plastycznej przejawia już w młodym wieku, w efekcie czego zapisuje się na studia z dziedziny malarstwa i rzeźby, które kończy w 1968 roku. Rok później artysta przenosi się do Hollywood, by tam oddać się sztuce aktorskiej. W międzyczasie musiał jednak zapracować na utrzymanie rodziny, co skłoniło go do podjęcia dodatkowej pracy w celu zarobkowym. Zafascynowany od pewnego czasu wizażem i charakteryzacją postanowił spróbować swych sił pod okiem Roberta Schiffera, który dowodził działem charakteryzacji w Disney Studios. Tak zaczęła się kariera sławnego na cały świat charakteryzatora.
W swej twórczości reprezentował tak zwane podejście “Hybrid” - hybrydowe połączenie żmudnego lalkarstwa, cyfrowego doskonalenia makijaży, robotyki i CGI, czyli obrazów generowanych komputerowo. Kim właściwie był? Charakteryzatorem czy grafikiem komputerowym? A może reżyserem? Oczywiście! Wyreżyserował “Pumpkinhead”, “A gnome named Gnorm” czy “Battle across time”. Może scenarzystą? A i owszem. Można przypisać mu współautorstwo historii i reżyserii krótkometrażowego filmu “Ghost” z Michaelem Jacksonem w roli głównej.
Stan zmarł w roku 2008 w Malibu. Po tym zdarzeniu zadedykowano mu film o tytule “Terminator: Ocalenie”. Jeżeli radzisz sobie z językiem angielskim zachęcamy do przejrzenia materiałów audiowizualnych na temat bohatera naszego dzisiejszego tekstu, na przykład tego.
Wizaż to bardzo często pierwszy krok do charakteryzacji
Jeśli marzy Ci się wielka kariera w przemyśle filmowym, teatralnym czy muzycznym, rodem z Hollywood, ale nie wiesz od czego zacząć to pamiętaj, że najlepiej zacząć od początku, krok po kroku przechodząc przez kolejne etapy kariery artystycznej. W ten sposób nabędziesz wszystkie niezbędne kompetencje i wiedzę, a przede wszystkim wyćwiczysz rękę i zdobędziesz wprawę. Wizaż nauczy Cię pracy z narzędziami, kosmetykami, materiałami i człowiekiem. Jeśli jesteś zdecydowana/y lub po prostu chcesz spróbować czegoś nowego zapisz się na kurs wizażu i stylizacji w Krakowie. Szkoła policealna Gloker proponuje Wam kierunek Wizaż i Stylizacja, na którym możecie uczyć się za jedyne 90zł miesięcznie! Co zrobić by skorzystać z dofinansowania? Zapisz się na kierunek bezpłatny, na przykład Technik Usług Kosmetycznych lub inny - ofertę przejrzysz tutaj.
Jaka jest Wasza ulubiona charakteryzacja Stana Winstona? Jesteśmy bardzo ciekawi!
źródła:
foto: