Dlaczego w naszej szkole niektóre kierunki są bezpłatne?
W szkole policealnej Gloker w Krakowie mamy bezpłatne kierunki, po których zdobywacie państwowe uprawnienia. Czasem możecie się zastanawiać - skoro szkoła jest prywatna to dlaczego nauka jest za darmo? My chcemy w paru słowach opowiedzieć Wam jak i dlaczego, aż na tylu kierunkach można uczyć się zupełnie bez opłat i w dodatku zdobywać ogólnopaństwowe uprawnienia do pracy w zawodzie.
Nauka na wybranych kierunkach jest bezpłatna, uczniowie płacą za legitymację (10 zł) oraz za obsługę raz w roku przed egzaminami (100 zł). W przypadku kierunku Florostyka dochodzi do tego opłata za materiały, które wykorzystywane są podczas zajęć (190 zł za semestr).
Nauka jest bezpłatna ponieważ szkoła regularnie stara się o dofinansowania od Urzędu Miasta, które przeznaczone są na wspomaganie edukacji. Dzięki temu możecie uczyć się za darmo. Przygotowanie wniosku w celu uzyskania dotacji jest procesem czasochłonnym i pracochłonnym, ale my chcemy otwierać przed Wami nowe drogi i nowe możliwości rozwoju!
Jak działają dofinansowania?
Dofinansowanie kierunków na pierwszy rzut oka wygląda bardzo kolorowo, ale wiąże się z tym wiele restrykcji. Zdobywamy je dla Was - po to, żebyście rzeczywiście mogli skorzystać z darmowej nauki, zdobywać nowe kwalifikacje i rozwijać się bez przeszkód. Warunkiem dofinansowań jest przynajmniej 50% obecność słuchaczy na zajęciach. Jeżeli jednak nie chodzilibyście na zajęcia to nauka musiałaby być płatna, a lepiej uczyć się za darmo, prawda? ;)
Dofinansowania pokrywają także koszty materiałów, które Wy i nauczyciele wykorzystujecie podczas zajęć praktycznych. Szkoła Gloker od zawsze kładła nacisk na praktykę, więc materiałów zużywa się tam naprawdę dużo. Jednak wysokość dofinansowań jest zmienna i jak w każdym budżecie ilość środków finansowych jest ograniczona. Dlatego zawsze zwracamy się do naszych uczniów o efektywne wykorzystanie środków i utrzymywanie niezbędnej czystości w pracowniach - to daje też podstawę do ekonomicznego prowadzenia własnej działalności lub bycia pożądanym pracownikiem :)
Koszty materiałów na kierunkach kosmetycznych
Nauka na kierunku Technik usług kosmetycznych obejmuje zajęcia teoretyczne w salach wykładowych, ale to także mnóstwo zajęć w pracowniach praktycznych, które są przygotowane na wzór prawdziwego gabinetu kosmetycznego. Potrzebne są dokładnie takie same materiały, urządzenia i wyposażenie, jak w profesjonalnym salonie. Nie tylko materiały, ale i samo utrzymanie pracowni jest wymagające. Możecie sobie zatem wyobrazić, jakiego wkładu wymaga prowadzenie regularnych zajęć. Wszystkie słuchaczki ćwiczą i wykonują na sobie rozmaite zabiegi czy makijaże. Szkoła inwestuje w kremy, maseczki, kosmetyki do pielęgnacji i makijażu, przyrządy do zabiegów, ręczniki, fartuchy i wszelkie pozostałe surowce kosmetyczne. To samo dotyczy kierunku Kosmetyka, który jest kierunkiem płatnym, ale dzięki dofinansowaniom można skorzystać ze zniżki na naukę i uczyć się za 90zł miesięcznie.
Koszty materiałów na florystyce
W przypadku Florystyki sytuacja wygląda podobnie, z tym, że tutaj słuchacz zobowiązany jest uiścić opłatę za materiały. Wynika to z dużych kosztów, które wiążą się z zakupem kwiatów, ozdób, ziemi i innych elementów dekoracyjnych. Wystarczy przejrzeć cennik pierwszej lepszej kwiaciarni. W dodatku ceny produktów wciąż drożeją, szczególnie w okolicy świąt. Liczba potrzebnych materiałów jest naprawdę spora, ale nie na tyle, by umożliwiło to kupowanie materiałów w cenach hurtowych. Warto wziąć to pod uwagę. Kwota na materiały, którą wnosi słuchacz to tylko część kwoty, która rzeczywiście musi zostać wydana na potrzebne rzeczy. A jak wiadomo, kwiaty cięte są świeże tylko przez pewien czas. Jeżeli kwiaty i inne rośliny zostaną przez nas zakupione, a słuchacze nie zjawią się na zajęciach to wszystko usycha. Nikt nie ma z tego korzyści - słuchacz traci własne pieniądze, szkoła ponosi szkody, a kwiaty więdną niewykorzystane. Tym większa szkoda, że gotowe ozdoby florystyczne przekazujemy do domu pomocy społecznej, gdzie sprawiają dużo radości wszystkim podopiecznym. Obecność na zajęciach to nie tylko inwestycja w siebie, ale także w uśmiech pensjonariuszy!
Dlaczego nie warto marnować materiałów?
Wykorzystaj przekazane Ci materiały, by jak najlepiej opanować praktyczną stronę nauki! Po co je marnować? Przychodź regularnie na zajęcia i korzystaj z tego, co otrzymujesz za darmo lub za niewielką kwotę (jeśli dotyczy Cię opłata za materiały tym bardziej je wykorzystaj)! Pomyślcie o tym, ile musielibyście zainwestować własnych środków finansowych, gdybyście chcieli zdobywać te same materiały i praktykę na własną rękę. Zdecydowanie lepiej jest uczęszczać regularnie na zajęcia i korzystać z tego, co jest dla Was przygotowane. Zróbcie to dla siebie! ;)
Czas i kompetencje nauczyciela to Twoja możliwość
Każdy wykład i każde ćwiczenia to inwestycja w Was. Nauczycielom zależy, by jak najlepiej przekazać Wam całą wiedzę, którą posiadają na dany temat. Poświęcają Wam swój czas, ale to od Was zależy w jakim stopniu go wykorzystacie. Egzaminy to kolejna sprawa. Nie tylko Wam zależy na najlepszych wynikach! Wasze egzaminy to sprawdzian także dla nich! Jest świadectwem tego, ile wiedzy zdołali w Was zaszczepić.