środa, 23 stycznia 2019HEJT - groźniejszy niż myślisz.


Hejt jest mową nienawiści, mową pełną pogardy i złości. Treści dodawane przez hejterów, czy to w komentarzach, memach, czy filmikach, nie mają żadnej wartości merytorycznej, są wyłącznie treścią ukierunkowaną PRZECIWKO danej osobie lub grupie osób. Za hejtem zwykle nie stoi żadna idea, poza krzywdzeniem innych. Na szczęście hejterzy wcale nie są w większości. Choć na niektórych stronach internetowych stanowią oni 25% wszystkich użytkowników, to wciąż tylko jedna czwarta. Nie oznacza to, że hejt nie jest groźny. Nic się tak szybko nie rozprzestrzenia w sieci jak wirus, a hejt niczym innym nie jest jak właśnie wirusem. To choroba doby internetu, w którym każdy czuje się anonimowy i bezkarny. Internet to świat bez barier. Hejterzy wykorzystują to, by szkodzić innym. Nie zdają sobie jednak - sprawy, że hejt jak karma- zawsze do nich wróci. Niekoniecznie w postaci kontr-nienawiści.Kto jest hejterem?
Hejterzy to frustraci marnujący swój i innych czas. Hejtowanie to swego rodzaju reakcja na frustrację i własne kompleksy. Złości jednak od hejtowania nie ubywa, wręcz przeciwnie, im hejtu więcej tym bardziej spirala autoagresji się zacieśnia. Jeśli się dobrze zastanowić to każdy z nas ma na sumieniu negatywne komentarze, czy opinie. Oczywiście nie każda krytyka w internecie jest hejtem. Zasadniczą różnicą jest, po pierwsze forma, po drugie- cel. Zanim coś napiszemy w złości zastanówmy się jaki jest cel naszej wypowiedzi. Jeśli kogoś szkalujemy, obrażamy i poniżamy nie ma to nic wspólnego z krytyką, to właśnie jest HEJT. Jeśli celem takiego działania jest tylko i wyłącznie krzywdzenie, czarny PR, wywołanie afery, szerzenie nienawiści to też jest tylko i wyłącznie zwykły HEJT. Takie działanie to nic konstruktywnego, to działanie, które nie przynosi NIKOMU żadnych korzyści.Konsekwencje HEJTU
Hejt to pożeracz czasu, nie przynosi ulgi. Twój hejterski komentarz w sieci niewiele dobrego wnosi, a wiele osób może skrzywdzić.  Pisanie nieprawdziwych, krzywdzących informacji nie tylko przynosi szkodę obu stronom, ale niesie również konsekwencje. Jest nawet takie sieciowe powiedzenie” Każdy jest kozak w internecie...”. Celem HEJTU jest zasygnalizowanie swojej złości całemu światu. Może konstruktywniej byłoby po prostu skierować się do hejtowanego obiektu ze swoją sugestią, pytaniem czy problemem? Pamiętajmy o tym, że w internecie nigdy nie jesteśmy anonimowi, a HEJTOWANIE nie jest bezkarne. Za zniesławienie i zniewagę w internecie można otrzymać karę grzywny lub usłyszeć wyrok ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Za nawoływanie do nienawiści i dyskryminacji również grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia, ale do lat 2. Ofiara hejtu może również wnieść pozew o naruszenie jej dóbr osobistych przez hejtera.

Komunikacja zamiast HEJTU.
Wiemy jakie są konsekwencje, ponieważ sami staliśmy się ofiarami hejtu.  Jako Szkoła Gloker jesteśmy transparentni i otwarci na swoich uczniów i absolutnie nie chcemy być platformą dla hejterów.  Jeśli mamy problemy porozmawiajmy na żywo, rozwiązujmy je zamiast się nakręcać pisząc negatywne treści. My chętnie i zawsze wysłuchamy naszych słuchaczy, absolwentów i przyszłych uczniów. Bez Was nie ma szkoły! Doskonale to wiemy. Dlatego tak często przeprowadzamy anonimowe ankiety. Odpowiadamy na wszystkie wasze sugestie. Można z nami lub Dyrektorem szkoły porozmawiać na żywo lub przez telefon. Jeśli chce się pozostać anonimowym to jednym z naszych małych wynalazków mających na celu ułatwienie komunikacji było założenie w szkole specjalnego box'u, do którego można wrzucić swoją opinię, pytanie czy sugestię (BOX znajduje się w siedzibie szkoły przy ul.Szlak 32/1). Szkoła posiada też specjalnego maila, do którego dostęp ma TYLKO właściciel szkoły (reklamacje.gloker@gmail.com). Uważamy, że podstawą komunikacji jest ROZMOWA. Nigdy, hejt w internecie. Dlatego zapraszamy, jeśli coś się dzieje napisz DO NAS (gloker.krakow@gmail.com), porozmawiajmy. To na pewno pomoże! 
Nie bójmy się pisać kiedy jest dobrze!
Z analiz statystycznych wynika, że częściej piszemy w złości i frustracji, niż wtedy kiedy coś nam się podoba, wtedy kiedy jest dobrze. Dajmy pozytywny feedback to doda nam dobrego humoru. Zamiast tracić energię na nienawiść, zróbmy w internecie coś konstruktywnego, coś co naprawdę poprawi nam nastrój. Posłuchajmy muzyki, przeczytajmy fajnego e-book, pogadajmy z przyjacielem, a może zakupy w sieci!? 

Komunikujmy się. Nie hejtujmy. Stać nas na więcej ;)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza