wtorek, 20 listopada 2018

5 rad, jak i po co zdobywać doświadczenie jeszcze w trakcie nauki





Jak od razu po szkole podjąć pełnoetatową, dobrze płatną pracę?



To pytanie zadaje sobie wielu uczniów, studentów i absolwentów. Niestety rzeczywistość nie zawsze bywa łaskawa - pracodawcy zwykle oczekują nie tylko ukończonej szkoły, ale i cennego, najlepiej rozbudowanego doświadczenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Przecież absolwenci to zazwyczaj osoby młode, które dopiero rozpoczynają karierę albo nieco starsze, które po przebranżowieniu posiadają doświadczenie w zgoła odmiennej dziedzinie. Poświęć czas na praktyczną naukę zawodu jeszcze w trakcie szkoły!! Choć możliwe, że wiele razy przeszła Wam przez głowę myśl o "odbębnieniu" obowiązkowych praktyk, zaliczeniu ich "po łebkach" i pozbyciu się problemu, to na prawdę warto jest poświęcić czas i wysiłek na rzeczywiste zdobycie doświadczenia. Pytacie dlaczego? Bo z tym będzie dużo łatwiej znaleźć pracę (i to nie byle jaką!). My o tym wiemy, dlatego w naszej szkole policealnej Gloker kładziemy nacisk na praktyki i realną naukę zawodu, ale wiele zależy także od Was samych!

Czego uczysz się w czasie praktyk? Nie tylko nauki konkretnego zawodu od strony praktycznej, ale też szerzej - organizacji pracy, komunikacji i współpracy z innymi ludźmi, zarządzania swoim czasem, planowania, pracy z klientem, pracy pod presją czasu, twórczego myślenia, samodzielności i wielu innych, przydatnych w życiu kompetencji. Podsumowując, rozwijasz szereg uniwersalnych umiejętności, które potrzebne będą w każdej pracy i dorosłym życiu. 
Zdobywaj jak najwięcej doświadczenia w trakcie nauki, by po ukończeniu szkoły wykazać się nie tylko wiedzą, ale i praktyczną znajomością zawodu, która umożliwi Ci podjęcie dobrze płatnej pracy na etacie. 

Jak zdobyć cenne doświadczenie jeszcze w trakcie nauki? 



Rada #1 Wykorzystaj obowiązkowe praktyki na 100% 
Potraktuj je jako szansę dla siebie. Z reguły są bezpłatne, ale to inwestycja. Poświęcasz coś, ale w przyszłości zwróci się to z nadwyżką. Pamiętaj o tym. Wybierz najciekawsze miejsce, w którym chciałbyś pracować i czujesz, że zapewni Ci rozwój. Pracodawca nie musi Ci płacić, więc masz do wyboru na prawdę każdą firmę. Trzeba tylko przekonać ich, że zależy Ci na praktykach właśnie u nich, a swoim zapałem i zaangażowaniem wywołasz uśmiech na twarzy każdego współpracownika.


Rada #2 Jak szukać praktykodawcy?
Przejrzyj Internet, zrób listę najlepszych firm w swojej dziedzinie i weź telefon do ręki. Warto uświadomić sobie, że wiele firm ma na głowie multum spraw i nie zawsze są w stanie kontrolować każdego maila i pamiętać o wszystkich propozycjach. Warto się przypominać. Dobrze jest dzwonić. Możesz wysłać maile z prośbą o praktyki do kilku firm, a potem dzwonić do każdej, pytając czy dostali maila i kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi. Kiedy odpowiedź nie przychodzi - znowu dzwoń. Najpierw do ulubionej firmy;)
A jak szkoła policealna Gloker pomaga w zdobyciu praktykodawcy?

Jeżeli masz problem ze znalezieniem praktykodawcy, my wyciągamy do Ciebie pomocną dłoń. Współpracujemy między innymi z salonem fryzjerskim Atelier Bernady, Szpitalem, Domem Pomocy Spłecznej, Agencją Reklamową EmuArt . 

Rada #3 Szukaj projektów i wolontariatu?

Wykaż się ambicją i zaangażowaniem. Po za obowiązkowymi praktykami, które trwają kilka tygodni szukaj jednorazowych projektów, wydarzeń, warsztatów, wolontariatu. Nie zajmują tak dużo czasu, a są równie cennym doświadczeniem. I zbierasz dodatkowe pozycje do swojego CV. Za takimi propozycjami rozglądaj się w internecie lub sam podejmuj inicjatywę i zgłoś się do wybranego miejsca. Jeżeli szkolisz się w wolnym zawodzie, na przykład artystycznym, możesz oferować w internecie lub wśród znajomych swoje usługi za darmo, po to by zbudować portfolio.

Rada #4 Nawiązuj dużo kontaktów
Znajomości się przydają, na prawdę. Jeżeli masz okazję wejść w nowe środowisko, staraj się poznawać tam jak najwięcej osób. Rozmawiaj z nimi, dopytuj o ich pracę. Zawsze ktoś może powiedzieć coś ciekawego, co może akurat przyda Ci się w rozwoju kariery?

Rada #5 Pytaj jak najwięcej
Pytaj, działaj i analizuj! Jeżeli jesteś na praktykach masz prawo do tego, by czegoś nie wiedzieć i pytać. Dopiero zaczynasz praktyczną naukę zawodu, a wiadomo, w praktyce często wychodzi wiele spraw, o których wcześniej się nie myślało. Staraj się zdobywać jak najwięcej informacji o swoim zawodzie, stanowisku, dziedzinie. Rób notatki. Sporo informacji może Ci się kiedyś przydać, a nie zawsze musisz wszystko pamiętać.


PODZIELCIE SIĘ Z NAMI, GDZIE NAJBARDZIEJ CHCIELIBYŚCIE MIEĆ PRAKTYKI, A KTO WIE - MOŻE COŚ ZAŁATWIMY 😉👍