piątek, 22 listopada 2019

Dietetyka, a niedobór witaminy D. Co dietetycy mogą nam poradzić na brak słońca?

Szkoła policealna Gloker w Krakowie prowadzi kierunek Bio Dietetyka, na którym już po roku nauki można zostać certyfikowanym specjalistą żywienia. Jesteś słuchaczem, a może po prostu interesuje Cię ten temat? Przeczytaj o roli dietetyki w suplementacji i o tym, jak pomaga w niedoborze  witaminy D, która doskwiera niemal każdemu w tym jesiennym okresie.
 
Rola dietetyki w suplementacji

Dietetyka to dziedzina wiedzy o prawidłowym odżywianiu człowieka chorego i zdrowego. Dietetycy to cenieni specjaliści, zwłaszcza teraz, kiedy moda na zdrowe żywienie i aktywność fizyczną w codziennym życiu są wyjątkowo silne. Coraz więcej osób samodzielnie interesuje się tematem  żywienia i suplementacji lub udaje się do dietetyka na konsultację. W drodze edukacji w Szkole policealnej Gloker dietetycy zyskują wiedzę na temat sporządzania zbilansowanych planów żywieniowych, analizy wartości i właściwości składników, analizy chemicznej produktów, oceny jakości i odpowiedniego łączenia produktów. Jedną z gałęzi dietetyki jest suplementacja. Czasami okazuje się, że dieta nie jest w stanie dostarczyć odpowiednio szybko potrzebnych witamin czy minerałów i pacjent musi sięgnąć po wybrane suplementy. Dietetyk posiada szeroką wiedzę na temat rozmaitych suplementów, aby jak najlepiej doradzić swojemu klientowi.

Jesień, a niedobór witaminy D

Okres jesienny w Polsce to czas, kiedy większość osób zmaga się z niedoborem witaminy D, która nie może być pozyskana ze słońca. Cytując portal Medycyna Praktyczna - “W Polsce synteza skórna może być efektywna w okresie od maja do września, pomiędzy godziną 10:00 a 15:00, gdy chmury nie przysłaniają słońca.”¹

Warto zastanowić się nad odpowiednią dietą lub suplementacją, która pomoże podnieść poziom witaminy D. Pamiętajcie, że poziom witaminy D oraz innych witamin możecie zbadać za pomocą odpowiedniego badania krwi. Przez rozpoczęciem intensywnej suplementacji można skonsultować się z lekarzem lub właśnie - dietetykiem.

 
Właściwości witaminy D

Dlaczego witamina D jest tak ważna? Ma działanie antynowotworowe, za co powinniśmy ją szczególnie cenić. Ponadto, pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu kości, zębów i serca. Wpływa znacząco także na stan psychiczny i zapobiega stanom depresyjnym. Duże niedobory witaminy D mogą przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, otyłość, cukrzyca. Nie bez znaczenia pozostaje także w przypadku chorób neurodegeneracyjnych i autoimmunologicznych.

Produkty spożywcze zawierające witaminę D

Poprzez dietę jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu pewną dawkę witaminy D, jednak zwykle jest to jedynie 20% dziennego zapotrzebowania.²
Zobaczmy, jakie produkty są źródłem wspomnianej witaminy:
- tłuste ryby, np. łosoś, śledź, makrela, tran,
- jajka, w szczególności żółtka,
- produkty mleczne, np. masło, sery,
- wątróbka wołowa lub wieprzowa.
 
Nie dość, że dawka witaminy, którą pokarm jest nam w stanie dostarczyć jest niewielka, to w przypadku osób będących na diecie wegańskiej jest jeszcze niższa. Większość produktów roślinnych jest uboga w tą substancję. Można ją odnaleźć w niektórych grzybach, na przykład pieczarkach, lecz jej zawartość jest niewielka.
 
Objawy niedoboru witaminy D

Witamina ta jest niezwykle potrzebna do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Gdy w organizmie zaczyna jej brakować pojawiają się nieprzyjemne objawy, takie jak:³
- zmęczenie i brak siły,
- niska odporność i podatność na przeziębienia,
- problemy z układem kostnym i mięśniowym - bóle kości, pleców, mięśni
- wypadanie włosów,
- kiepskie samopoczucie psychiczne, w tym zaburzenia depresyjne.
 
Suplementacja witaminy D

Wiemy już, że w jesiennym okresie słońca nie ma, a dieta nie jest w stanie dostarczyć całej potrzebnej dawki witaminy D. Dzienne zapotrzebowanie dla przeciętnego dorosłego człowieka waha się w przedziale 800–4000 IU/dobę.₄ Jest to uzależnione od czasu spędzonego na słońcu oraz uwarunkowań zdrowotnych. Jak dostarczać witaminę D w postaci suplementów? Na rynku dostępne są różne formy, między innymi tabletki, krople, tran.
 
Rola dietetyków w dobrze suplementacji jest niezwykle ważna, dlatego jest to jeden z przedmiotów w szkole Gloker na kierunku Bio Dietetyka. Jeśli zastanawiasz się jak zostać dietetykiem zajrzyj na stronę szkoły i zapoznaj się z programem nauczania i warunkami rekrutacji. W szkole Gloker naukę możesz rozpocząć także od semestru zimowego, który zaczyna się w styczniu/lutym. W dodatku kierunek ten jest dofinansowany!