środa, 4 września 2019

Jak rozwijać kreatywność? Poznaj nasze sposoby na twórcze myślenie.



Jak rozwijać kreatywność? Poznaj nasze sposoby na twórcze myślenie. 

Czy kreatywność da się wyrzeźbić niczym figurę na siłowni? Odpowiedź jest jedna - tak! Jeżeli twórcze myślenie masz we krwi to świetnie, ale jeżeli zdarza się, że zadania na kreatywność przysparzają Ci niemałe problemy - bez obaw! Z odpowiednim nastawieniem i ćwiczeniem mózgu i Ty możesz tworzyć niezapomniane pomysły. 

Czym jest kreatywność?

To specyficzny sposób myślenia i twórcze podejście do świata. Kreatywność pozwala na łączenie ze sobą elementów pozornie niepasujących, które w efekcie tworzą zdumiewający efekt. Kreatywność to zdolność do oryginalnego i innowacyjnego rozwiązywania problemów. Kreatywność to nowe idee, nowe drogi, przełamywanie barier. Stawianie kroków na nieodkrytych dotąd terenach wyobraźni. 

Tym, którym kreatywność płynie w żyłach, pomysły sypią się jak z rękawa, a nietuzinkowe myślenie zaskakuje innych. To świetna cecha, prawda? Któż nie chciałby być tak pomysłowy? Niestety, nie każdy został obdarzony tym talentem w takim samym stopniu, ale najważniejsze jest to, że zdolność do nieszablonowego myślenia można wykształcić. 


Jak rozwinąć kreatywność? Oto kilka metod, które sprawiają, że w pracy twórczej poczujesz się jak ryba w wodzie.

Porzuć wewnętrzne ograniczenia 

Często nie czujemy się wystarczająco kreatywni i uważamy, że nasze pomysły nie są dostatecznie dobre. Myślimy - z pewnością ktoś inny wpadłby na lepszy pomysł! Być może rzeczywiście tak jest. Co więc z tym zrobić? Przestań ograniczać sam siebie. Wewnętrzna blokada może bardzo źle wpływać na naszą pomysłowość. Lepiej odrzucić obawy i próbować, wymyślać, notować, robić burzę mózgu. Nie zniechęcaj się po pierwszych nieudanych próbach. Czasami nasza podświadomość myśli dalej za nas podsuwając nam genialne myśli w najbardziej niespodziewanym momencie! Daj sobie szansę. 

Ciekawość to pierwszy stopień do… kreatywności!
Ciekawość to myślenie, zadawanie pytań, analizowanie. Wykorzystaj to w codziennym obcowaniu ze światem. Staraj się dostrzegać to, czego inni nie widzą i czego Ty do tej pory nie widziałeś/aś. Każdy przedmiot, każda osobowość i każda sytuacja składa się z niezliczonych elementów, nad którymi możesz się zastanowić. Z czego coś jest zrobione i dlaczego, jakie jest tego przeznaczenie, jak inaczej można to wykorzystać, czy ten kolor ma znaczenie, kto to wykonał, czy ja mogę to zrobić lepiej? te pytania pobudzą Twoją ciekawość świata, poszerzą horyzonty i pobudzą kreatywne myślenie.

Bądź zdrów! 
Nie ma to, jak dobry wypoczynek. By mózg dobrze pracował musisz zadbać o siebie. Spokojny sen, zdrowa dieta i aktywność fizyczna usprawnią działanie całego organizmu, a w tym oczywiście pracę mózgu! 

Ruszaj w świat 
Tak zwani “kanapowcy”, zatapiający się w ciepłym kocu na domowej kanapie, z pewnością wiedzą co dobre, ale czasami naprawdę warto ruszyć z miejsca. Aktywne poznawanie świata to jedna z form poszerzania swoich horyzontów, która może być bardzo ciekawa i przyjemna. Duża dawka bodźców zewnętrznych, nowo usłyszane historie, nieznane dotąd miasta czy spotkania z intrygującymi ludźmi mocno pobudzą Twoje szare komórki. Czerp garściami z każdego doświadczenia. 

Metoda Sześciu Myślących Kapeluszy 
Jest to metoda, którą wykorzystuje się, by usprawnić analizę określonego problemu. Pozwala na efektywne myślenie i ułatwia wdrożenie innowacji poprzez szerokie spojrzenie na dany temat. Metoda ta zakłada istnienie 6 Kapeluszy - każdy z nich odpowiada za inny rodzaj myślenia, taki jak: dane i fakty, zarządzanie procesem, poszukiwanie alternatyw, odkrywanie wartości i benefitów, analiza emocji, ocenianie problemu. Metoda jest opisana na tej stronie. Jeżeli pracujesz nad wybranym zagadnieniem, warto skorzystać z tego typu narzędzi. 

Jakie są kreatywne zawody? 
Jeżeli praca twórcza i autoekspresja sprawiają Ci radość, pomyśl o wyborze zawodu, który takie wrażenia zapewni Ci na codzień. Wybierz twórczy kierunek. Jakie są artystyczne zawody? Na przykład Dekorator Wnętrz, Florysta, Fryzjer, Fotograf, Home Staging, Grafik, Stylista i wizażysta. Klikając na poszczególne kierunki dowiesz się, jak wygląda ich nauka w Szkole Policealnej Gloker w Krakowie. Wciąż rekrutują!