Refleksoterapia to jedna z metod masażu stóp, która jest formą akupresury. Polega na uciskaniu określonych punktów na stopie. Zalicza się ją do praktyk medycyny alternatywnej, która stosowana była już przez starożytnych Chińczyków i Egipcjan.
Masaż to bardzo ciekawa i złożona dziedzina, która znajduje zastosowanie między innymi w medycynie, sporcie czy kosmetyce. Chcąc zgłębić tajniki tego zawodu warto zapisać się do dobrej szkoły masażu, w której naucza profesjonalna kadra. W ten sposób zdobędziesz szeroką wiedzę, a przede wszystkim poćwiczysz w praktyce pod okiem czujnego nauczyciela. Jedną z takich szkół jest szkoła Gloker w Krakowie, w której możesz ukończyć kierunek Technik Masażysta z Fizjoterapią. Jest on dofinansowany i dlatego możesz uczyć się całkowicie bez opłat. Edukacja trwa 2 lata.
Teoria refleksologii
Doktor William Fitzgerald uważany jest za twórcę teorii refleksologii, która zakłada, że w ciele człowieka znajduje się sieć nerwów, których zakończenia zlokalizowane są w palcach stóp i dłoni. Każda ścieżka nerwowa to tak zwana “zona”, czyli strefa. Poddając stymulacji odpowiednie punkty na dłoniach czy stopach można wywoływać reakcje w odległych miejscach w ciele człowieka, które znajdują się w tej samej zonie. Dzisiejszą refleksologię rozpowszechniła w latach 30-tych XX wieku Eunice Ingham.
W stopie człowieka w istocie znajdują się zakończenia ponad 7000 nerwów, które są połączone z innymi częściami ciała i mózgiem.
Refleksologia ma swe źródła także w medycynie Dalekiego Wschodu. Chińczycy wierzyli, że przez ciało przebiegają ścieżki przepływu energii, czyli meridiany. Owa energia życiowa nazywana była przez nich Chi. Choroba pojawia się tam, gdzie dojdzie do zakłócenia jej przepływu. Końce ścieżek energetycznych znajdują się w stopach.
Owe teorie nakreślają podstawowe założenia refleksologii.
Cel refleksoterapii
Refleksoterapia charakteryzuje się holistycznym podejściem do leczenia i do człowieka. Postrzega go jako złożoną całość. Nie służy leczeniu objawowemu, lecz aktywuje kompleksowy proces samoleczenia. Metoda ta opiera się na technice uciskania punktów reflektorycznych. Oddziałuje nie tylko na ciało, ale i na umysł.
Pomaga także w oczyszczaniu organizmu. Rozpoczęcie procesu oczyszczania może wiązać się z wystąpieniem pewnych objawów, takich jak: symptomy przeziębienia, katar, senność, mrowienie, wzmożona potliwość.
Tak samo, jak w przypadku każdej innej metody leczenia - czy to konwencjonalnej, czy alternatywnej - istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania refleksoterapii. Można zaliczyć do nich między innymi: żylaki, choroba zakrzepowa żył, ciąża, choroby zakaźne, owrzodzenie stóp lub bardzo ostre infekcje. ¹
Przebieg zabiegu refleksoterapii
Nasi słuchacze kierunku Masaż z fizjoterapią z pewnością wiedzą najlepiej, jak przeprowadzać zabieg z wykorzystaniem metody uciskowej punktów reflektorycznych. Jednak dla tych, którzy pragną dowiedzieć się na czym polega ten proces, chcemy powiedzieć kilka słów. Początkowo terapeuta czy masażysta powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad w celu poznania historii jego choroby i wykrycia ewentualnych przeciwwskazań. Sam zabieg składa się najczęściej z trzech głównych etapów, tj. rozluźnienie stopy, praca z receptorami i masaż relaksacyjny. Praca z receptorami stanowi tutaj trzon zabiegu i to ona wpływa na reakcje organizmu i aktywację procesu leczenia i regeneracji.²
Refleksologia w świetle medycyny konwencjonalnej
Refleksologia uznawana jest za metodę należącą do medycyny alternatywnej, co oznacza, że czasami ściera się ze sceptycznym podejściem ze strony środowisk naukowych. Mimo wszystko, działania refleksologii nie niosą za sobą poważnych skutków ubocznych i są nieinwazyjne, dlatego traktowane są łagodnie, a czasami wręcz przychylnie jako dobra metoda wspomagająca terapię konwencjonalną.³
Chętnie dowiemy się co nasi słuchacze-masażyści (i nie tylko!) sądzą o tej formie masażu? Czy uważacie ją za skuteczną? Podzielcie się swoją opinią!
1 https://casada.pl/refleksoterapia-czyli-tajemnica-ludzkiej-stopy/
2 http://www.footmedica.pl/blog/refleksoterapia#.Xd1TT-hKg2x
3 https://www.medme.pl/artykuly/refleksologia-pseudonauka-czy-skuteczne-leczenie,35476.html