czwartek, 28 listopada 2019

Refleksoterapia. Masaż i terapia uciskowa w medycynie alternatywnej.

Refleksoterapia to jedna z metod masażu stóp, która jest formą akupresury. Polega na uciskaniu określonych punktów na stopie. Zalicza się ją do praktyk medycyny alternatywnej, która stosowana była już przez starożytnych Chińczyków i Egipcjan.
Masaż to bardzo ciekawa i złożona dziedzina, która znajduje zastosowanie między innymi w medycynie, sporcie czy kosmetyce. Chcąc zgłębić tajniki tego zawodu warto zapisać się do dobrej szkoły masażu, w której naucza profesjonalna kadra. W ten sposób zdobędziesz szeroką wiedzę, a przede wszystkim poćwiczysz w praktyce pod okiem czujnego nauczyciela. Jedną z takich szkół jest szkoła Gloker w Krakowie, w której możesz ukończyć kierunek Technik Masażysta z Fizjoterapią. Jest on dofinansowany i dlatego możesz uczyć się całkowicie bez opłat. Edukacja trwa 2 lata.
 
Teoria refleksologii

Doktor William Fitzgerald uważany jest za twórcę teorii refleksologii, która zakłada, że w ciele człowieka znajduje się sieć nerwów, których zakończenia zlokalizowane są w palcach stóp i dłoni. Każda ścieżka nerwowa to tak zwana “zona”, czyli strefa. Poddając stymulacji odpowiednie punkty na dłoniach czy stopach można wywoływać reakcje w odległych miejscach w ciele człowieka, które znajdują się w tej samej zonie. Dzisiejszą refleksologię rozpowszechniła w latach 30-tych XX wieku Eunice Ingham.
 
W stopie człowieka w istocie znajdują się zakończenia ponad 7000 nerwów, które są połączone z innymi częściami ciała i mózgiem.
 
Refleksologia ma swe źródła także w medycynie Dalekiego Wschodu. Chińczycy wierzyli, że przez ciało przebiegają ścieżki przepływu energii, czyli meridiany. Owa energia życiowa nazywana była przez nich Chi. Choroba pojawia się tam, gdzie dojdzie do zakłócenia jej przepływu. Końce ścieżek energetycznych znajdują się w stopach.
 
Owe teorie nakreślają podstawowe założenia refleksologii.
 
Cel refleksoterapii

Refleksoterapia charakteryzuje się holistycznym podejściem do leczenia i do człowieka. Postrzega go jako złożoną całość. Nie służy leczeniu objawowemu, lecz aktywuje kompleksowy proces samoleczenia. Metoda ta opiera się na technice uciskania punktów reflektorycznych. Oddziałuje nie tylko na ciało, ale i na umysł.

Pomaga także w oczyszczaniu organizmu. Rozpoczęcie procesu oczyszczania może wiązać się z wystąpieniem pewnych objawów, takich jak: symptomy przeziębienia, katar, senność, mrowienie, wzmożona potliwość.
 
Tak samo, jak w przypadku każdej innej metody leczenia - czy to konwencjonalnej, czy alternatywnej - istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania refleksoterapii. Można zaliczyć do nich między innymi: żylaki, choroba zakrzepowa żył, ciąża, choroby zakaźne, owrzodzenie stóp lub bardzo ostre infekcje. ¹

Przebieg zabiegu refleksoterapii

Nasi słuchacze kierunku Masaż z fizjoterapią z pewnością wiedzą najlepiej, jak przeprowadzać zabieg z wykorzystaniem metody uciskowej punktów reflektorycznych. Jednak dla tych, którzy pragną dowiedzieć się na czym polega ten proces, chcemy powiedzieć kilka słów. Początkowo terapeuta czy masażysta powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad w celu poznania historii jego choroby i wykrycia ewentualnych przeciwwskazań. Sam zabieg składa się najczęściej z trzech głównych etapów, tj. rozluźnienie stopy, praca z receptorami i masaż relaksacyjny. Praca z receptorami stanowi tutaj trzon zabiegu i to ona wpływa na reakcje organizmu i aktywację procesu leczenia i regeneracji.²



Refleksologia w świetle medycyny konwencjonalnej

Refleksologia uznawana jest za metodę należącą do medycyny alternatywnej, co oznacza, że czasami ściera się ze sceptycznym podejściem ze strony środowisk naukowych. Mimo wszystko, działania refleksologii nie niosą za sobą poważnych skutków ubocznych i są nieinwazyjne, dlatego traktowane są łagodnie, a czasami wręcz przychylnie jako dobra metoda wspomagająca terapię konwencjonalną.³

Chętnie dowiemy się co nasi słuchacze-masażyści (i nie tylko!) sądzą o tej formie masażu? Czy uważacie ją za skuteczną? Podzielcie się swoją opinią!

1 https://casada.pl/refleksoterapia-czyli-tajemnica-ludzkiej-stopy/
2 http://www.footmedica.pl/blog/refleksoterapia#.Xd1TT-hKg2x

3 https://www.medme.pl/artykuly/refleksologia-pseudonauka-czy-skuteczne-leczenie,35476.html

piątek, 22 listopada 2019

Dietetyka, a niedobór witaminy D. Co dietetycy mogą nam poradzić na brak słońca?

Szkoła policealna Gloker w Krakowie prowadzi kierunek Bio Dietetyka, na którym już po roku nauki można zostać certyfikowanym specjalistą żywienia. Jesteś słuchaczem, a może po prostu interesuje Cię ten temat? Przeczytaj o roli dietetyki w suplementacji i o tym, jak pomaga w niedoborze  witaminy D, która doskwiera niemal każdemu w tym jesiennym okresie.
 
Rola dietetyki w suplementacji

Dietetyka to dziedzina wiedzy o prawidłowym odżywianiu człowieka chorego i zdrowego. Dietetycy to cenieni specjaliści, zwłaszcza teraz, kiedy moda na zdrowe żywienie i aktywność fizyczną w codziennym życiu są wyjątkowo silne. Coraz więcej osób samodzielnie interesuje się tematem  żywienia i suplementacji lub udaje się do dietetyka na konsultację. W drodze edukacji w Szkole policealnej Gloker dietetycy zyskują wiedzę na temat sporządzania zbilansowanych planów żywieniowych, analizy wartości i właściwości składników, analizy chemicznej produktów, oceny jakości i odpowiedniego łączenia produktów. Jedną z gałęzi dietetyki jest suplementacja. Czasami okazuje się, że dieta nie jest w stanie dostarczyć odpowiednio szybko potrzebnych witamin czy minerałów i pacjent musi sięgnąć po wybrane suplementy. Dietetyk posiada szeroką wiedzę na temat rozmaitych suplementów, aby jak najlepiej doradzić swojemu klientowi.

Jesień, a niedobór witaminy D

Okres jesienny w Polsce to czas, kiedy większość osób zmaga się z niedoborem witaminy D, która nie może być pozyskana ze słońca. Cytując portal Medycyna Praktyczna - “W Polsce synteza skórna może być efektywna w okresie od maja do września, pomiędzy godziną 10:00 a 15:00, gdy chmury nie przysłaniają słońca.”¹

Warto zastanowić się nad odpowiednią dietą lub suplementacją, która pomoże podnieść poziom witaminy D. Pamiętajcie, że poziom witaminy D oraz innych witamin możecie zbadać za pomocą odpowiedniego badania krwi. Przez rozpoczęciem intensywnej suplementacji można skonsultować się z lekarzem lub właśnie - dietetykiem.

 
Właściwości witaminy D

Dlaczego witamina D jest tak ważna? Ma działanie antynowotworowe, za co powinniśmy ją szczególnie cenić. Ponadto, pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu kości, zębów i serca. Wpływa znacząco także na stan psychiczny i zapobiega stanom depresyjnym. Duże niedobory witaminy D mogą przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, otyłość, cukrzyca. Nie bez znaczenia pozostaje także w przypadku chorób neurodegeneracyjnych i autoimmunologicznych.

Produkty spożywcze zawierające witaminę D

Poprzez dietę jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu pewną dawkę witaminy D, jednak zwykle jest to jedynie 20% dziennego zapotrzebowania.²
Zobaczmy, jakie produkty są źródłem wspomnianej witaminy:
- tłuste ryby, np. łosoś, śledź, makrela, tran,
- jajka, w szczególności żółtka,
- produkty mleczne, np. masło, sery,
- wątróbka wołowa lub wieprzowa.
 
Nie dość, że dawka witaminy, którą pokarm jest nam w stanie dostarczyć jest niewielka, to w przypadku osób będących na diecie wegańskiej jest jeszcze niższa. Większość produktów roślinnych jest uboga w tą substancję. Można ją odnaleźć w niektórych grzybach, na przykład pieczarkach, lecz jej zawartość jest niewielka.
 
Objawy niedoboru witaminy D

Witamina ta jest niezwykle potrzebna do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Gdy w organizmie zaczyna jej brakować pojawiają się nieprzyjemne objawy, takie jak:³
- zmęczenie i brak siły,
- niska odporność i podatność na przeziębienia,
- problemy z układem kostnym i mięśniowym - bóle kości, pleców, mięśni
- wypadanie włosów,
- kiepskie samopoczucie psychiczne, w tym zaburzenia depresyjne.
 
Suplementacja witaminy D

Wiemy już, że w jesiennym okresie słońca nie ma, a dieta nie jest w stanie dostarczyć całej potrzebnej dawki witaminy D. Dzienne zapotrzebowanie dla przeciętnego dorosłego człowieka waha się w przedziale 800–4000 IU/dobę.₄ Jest to uzależnione od czasu spędzonego na słońcu oraz uwarunkowań zdrowotnych. Jak dostarczać witaminę D w postaci suplementów? Na rynku dostępne są różne formy, między innymi tabletki, krople, tran.
 
Rola dietetyków w dobrze suplementacji jest niezwykle ważna, dlatego jest to jeden z przedmiotów w szkole Gloker na kierunku Bio Dietetyka. Jeśli zastanawiasz się jak zostać dietetykiem zajrzyj na stronę szkoły i zapoznaj się z programem nauczania i warunkami rekrutacji. W szkole Gloker naukę możesz rozpocząć także od semestru zimowego, który zaczyna się w styczniu/lutym. W dodatku kierunek ten jest dofinansowany!

wtorek, 12 listopada 2019

Grafika i rebranding - zobacz, jak zmieniały się słynne marki

Projektant grafiki i multimediów oraz Technik grafik to dwa spośród kilku kierunków artystycznych w szkole policealnej Gloker. Cieszą się sporym zainteresowaniem i nic dziwnego - w końcu to bardzo przyszłościowy zawód, który łączy w sobie pracę artystyczną z technicznym zacięciem. Zawodowi graficy mogą pochwalić się także dobrymi zarobkami - przeciętne wynagrodzenie to około 3000zł netto, a bardzo często zarabiają oni jeszcze więcej.

Grafik odpowiada za kreację wizualną marki klienta, dla którego tworzy. Oznacza to, że przygotowuje dla niego wszystkie materiały brandingowe, takie jak: logo, sygnet, kolorystyka, materiały reklamowe, materiały na stronę internetową, opakowania i inne. Słowem, zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnej marki. Świat jednak nieustannie pcha do przodu, a pożądane estetyka i styl zmieniają się wraz z biegiem czasu. Marki, które istnieją już jakiś czas na rynku mogą potrzebować rebrandingu, który nada im bardzie nowoczesny charakter. 

Efekty rebrandingu mogą znacząco przyczynić się do poprawy wyników sprzedażowych czy wizerunkowych firmy. Jednak bywa i tak, że dzieje się na odwrót. Znacie ciekawe przykłady rebrandingu?
My pokażemy Wam proces rebrandingu na przykładzie legendarnej restauracji McDonald’s! Od lat czterdziestych restauracja progresywnie przechodzi zmiany w identyfikacji wizerunkowej, by dopasować się do aktualnych trendów na rynku. Pierwszy lokal powstał w Kalifornii w latach 40-tych, a dziś można spotkać je niemal na każdym kroku na całym świecie. Kiedy słynna knajpka pojawiła się w Polsce? Miało to miejsce w 1992 roku. 

 
Jak zmieniało się logo McDonald’s na przestrzeni lat?

Zdjęcia pochodzą ze strony: projektowaniegraficzne.pl

Zmiany w identyfikacji wizualnej dotyczą w tym przypadku nie tylko logo, ale również opakowań, postaci słynnego klauna oraz architektury budynku.
Chcecie zobaczyć więcej przykładów? A proszę bardzo! 

Zmiana logo firmy Apple

Źródło: https://noizz.pl/nauka-i-technologia/logo-znanych-firm-dawniej-i-dzis-tak-na-poczatku-wygladaly-apple-lays-czy-mcdonalds/tv83f1c


Zmiana logo firmy Firefox

Źródło: https://noizz.pl/nauka-i-technologia/logo-znanych-firm-dawniej-i-dzis-tak-na-poczatku-wygladaly-apple-lays-czy-mcdonalds/tv83f1c

A czy Wy znacie inne ciekawe przemiany wizerunkowe firm? Chętnie się dowiemy!
Podzielcie się wiedzą w komentarzach! 😀

czwartek, 7 listopada 2019

Jak zdobywać doświadczenie i czy warto iść na staż?

Jak zdobywać doświadczenie? Podczas nauki słuchacze odbywają obowiązkowe praktyki, ale czy oprócz tego warto inwestować czas w dodatkowy staż? Przed takim pytaniem staje wielu z Was - słuchaczy i studentów, którzy pragną szybko rozpocząć życie zawodowe, a przy tym dobrze zarabiać.

Szkoła Gloker w Krakowie podpowiada jakie są możliwości zdobywania doświadczenia przez osoby dopiero wkraczające na rynek pracy w danej branży.
 
Jak zdobywać doświadczenie zawodowe?
 
1) Obowiązkowe praktyki podczas nauki - to prawdopodobnie pierwszy krok do praktycznej nauki zawodu, ale już nie w szkole, lecz w konkretnej firmie czy instytucji. Daje ono inny od teoretycznego ogląd sytuacji. Praktyki mogą być źródłem wielu ciekawych doświadczeń i z pewnością są dużą szansą dla każdego. Zazwyczaj są jednak bezpłatne. Mimo wszystko warto potraktować je w kategorii inwestycji, ponieważ czas i wysiłek poświęcacie na własny rozwój, który w przyszłości zaowocuje.
 
2) Dodatkowy staż - zdarza się, że same praktyki nie wystarczają. Czasami osoba nie czuje się gotowa do pełnienia samodzielnej roli zawodowej na danym stanowisku lub po prostu nie może znaleźć zatrudnienia ze względu na brak doświadczenia. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad dodatkowym stażem. Możesz skorzystać ze stażu z urzędu pracy, który finansuje Urząd lub Unia Europejska, a więc pracodawca nie płaci za Twoje wynagrodzenie, a zyskuje pracownika nawet na pół roku. Stażysta musi jednak spełnić kilka warunków. Jeżeli ta opcja nie przysługuje Ci ze względów formalnych, możesz szukać stażu samodzielnie - pytać firmy, rozsyłać e-maile, dzwonić, przeglądać portale z ofertami pracy. Staż zazwyczaj trwa dłużej niż praktyki, wymaga większego zaangażowania czasowego i spoczywa na Tobie większa odpowiedzialność za zadania. Tego rodzaju staż może okazać się atrakcyjny w zawodach, takich jak: technik administracji, technik informatyk, kucharz, dietetyk.

3) Wolontariat - z założenia bezpłatny, ale możesz pomóc innym osobom, a samemu nauczyć się czegoś nowego. Instytucje medyczne lub opiekuńcze często oferują możliwość wolontariatu, która może być źródłem doskonalenia zawodowego dla specjalistów, takich jak: opiekun medyczny, terapia zajęciowa, asystent osoby niepełnosprawnej czy opiekun w domu pomocy społecznej.

4) Pojedyncze zlecenia - tym sposobem możesz stopniowo budować swoje portfolio, które jest szczególnie istotne w zawodach artystycznych, przykładowo: grafik, fotograf, dekorator wnętrz, wizażysta. Na początku możesz oferować swoje usługi bezpłatnie lub za symboliczną kwotę. Nie masz doświadczenia, więc nie możesz wymagać od klientów zbyt wiele, ale możesz próbować i dużo się nauczyć. Pracami wypełniasz swoje portfolio, które przyda się w momencie poszukiwania stałego zatrudnienia.
 
Jakie są plusy i minusy stażu, praktyk i wolontariatu?

+ Udając się na staż zwykle spoczywa na Tobie większa odpowiedzialność, a zakres obowiązków jest szerszy niż na pierwszych praktykach. Spędzasz tam również więcej czasu - czasami nawet 8 godzin dziennie przez cały tydzień. Oznacza to, że nauczysz się więcej, zdobędziesz wiedzę i praktykę oraz rozwiniesz nowe kompetencje.
+ Staż z urzędu pracy to świetna opcja dla tych, którzy chcą wejść w “trudną branżę”, tzn. taką, w której ofert pracy jest bardzo mało, a już szczególnie dla osób bez doświadczenia. Jest to pewnego rodzaju błędne koło, ponieważ nie mając doświadczenia nie znajdziesz pracy, ani nie zdobędziesz doświadczenia, przez co możesz nigdy nie zacząć. W tej sytuacji warto zdecydować się na staż z Urzędu Pracy, gdzie za Twoje wynagrodzenie płaci Urząd, a pracodawca zyskuje nowego pracownika - jest szansa, że uda się popracować w wymarzonym miejscu i to właśnie tam się rozwijać.
+ poznajesz nowych ludzi i nawiązujesz z nimi relacje, które mogą przydać się w przyszłym życiu zawodowym
+ masz szansę na zatrudnienie w miejscu, w którym odbywasz staż

- wynagrodzenie jest niskie, zarówno w przypadku stażu z urzędy pracy, jak i w przypadku staży organizowanych prywatnie przez pracodawców
- zajmujesz się najprostszymi rzeczami - jak przysłowiowe parzenie kawy - co w istocie mija się z celem. Idąc na staż liczysz na rozwój, a jeżeli nie zarabiasz, ani nie rozwijasz się, to warto przemyśleć przyszłość stażu. W takiej sytuacji porozmawiaj z przełożonym i zobacz, co da się zrobić. Nie trać czasu na marne i nie daj się wykorzystywać.